Katyń 2010 - i co dalej? Krótka prognoza.

Celem tego krótkiego opracowania jest, wobec kolejnego istotnego wydarzenia w polskiej, a być może światowej historii, zasygnalizowanie Czytelnikom cykliczności wydarzeń występujących w polskiej historii, których dokładne omówienie znajdzie się w oddzielnym opracowaniu. Zasygnalizowałem to zagadnienie w opracowaniu Cykl Milenijny Polski (obecnie niedostępne) na poprzedniej lokalizacji strony i w większym opracowaniu powrócę do niektórych zawartych tam wniosków.

Moje początkowe wnioski dotyczące samych przyczyn katastrofy ograniczały się do stwierdzenia, że głównym jej powodem był rażący bałagan organizacyjny i kompetencyjny na najwyższych szczeblach władz cywilnych i wojskowych, prowadzący do naruszenia kompetencji, procedur i zdrowego rozsądku. Teraz, po tygodniu od tamtych wydarzeń doszedłem do wniosku, że niezależnie od rzeczywistych przyczyn tego wypadku, tragedia tej rangi musiała wystąpić. Wynika to z cykliczności polskiej historii, z wyraźnych zależności czasowych pomiędzy ważnymi wydarzeniami w naszej historii. Katastrofa w Smoleńsku jest po prostu kolejnym wydarzeniem, które miało wystąpić i które można było przewidzieć nie w znaczeniu dokładnego rodzaju wydarzenia i jego miejsca, ale w znaczeniu czasu, w znaczeniu takim, że pomiędzy datą taką a taką należy spodziewać się tragedii na skalę narodową. W tym jednak celu należy zauważyć odpowiednie zależności, a to nie zawsze jest łatwe.

Teraz tylko krótko na ten temat. Kolega przysłał mi link do artykułu http://konservat.cba.pl/art.php?art=0676&path=arty2010#ha. Autor obliczeń trafnie zauważył pewną zależność, a właściwie powtarzalność. Ja obliczyłem te przedziały nieco inaczej, ale wniosek i tak jest ten sam: mamy do czynienia z bardzo regularnym cyklem.
Obliczenia przeprowadziłem przy użyciu arkusza Calc.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę: 11.11.1918
Atak Niemiec na Polskę – wybuch II Wojny Światowej: 01.09.1939
Pomiędzy tymi datami minęło niecałe 21 lat, dokładnie 7599 dni.

I powtórka:
II tura wyborów parlamentarnych 1989 roku: 18.06.1989
Katastrofa w Smoleńsku: 10.04.2010
Pomiędzy tymi datami również minęło niecałe 21 lat, dokładnie 7601 dni.

Różnica wynosi zaledwie 2 dni.

Teraz o wybitnych ludziach, którzy znacząco wpłynęli na polską historię XX wieku.
Śmierć Józefa Piłsudskiego: 12.05.1935
Śmierć Karola Wojtyły: 02.04.2005
Odległość między datami: 70 lat (w przybliżeniu)

Nieco ponad 4 lata po śmierci Józefa Piłsudskiego Niemcy napadły na Polskę – wybuchła II Wojna Światowa. Stosując tę regułę do śmierci Karola Wojtyły należało spodziewać się kolejnej narodowej tragedii około roku 2009. Data ta została przesunięta o rok, na rok 2010, ale to nie jest przypadek: Zbrodnia Katyńska: 1940 + 70 lat = 2010.
Wygląda to tak, jakby Zbrodnia Katyńska miała większy wpływ na naszą historię, niż atak Niemiec na Polskę z września 1939 roku. Ale na tak długich przedziałach czasowych wydarzenia te, odległe o niecały rok, mieszczą się w granicach błędu.

Katastrofa w Smoleńsku jest kolejnym wydarzeniem zwrotnym, prawdopodobnie nie tylko w historii Polski, ale także w historii świata. Zmiany nie wystąpią z uwagi na tę tragedię – ta tragedia jest po prostu czymś w rodzaju znacznika, sygnału, że powinniśmy spodziewać się wielkich i dramatycznych wydarzeń. Jak na razie otwarte pozostaje pytanie o charakter tych wydarzeń. Jeżeli przyjmiemy analogię do roku 1939, to powinniśmy spodziewać się wydarzeń bardzo dramatycznych i wstrząsających i taka opcja jest moim zdaniem bardziej prawdopodobna, niż rozkwit Polski czy cywilizacji. Drugie istotne pytanie, czy i tym razem Polska otrzyma najcięższe ciosy, czy przetrwa ten okres stosunkowo spokojnie. Tu spodziewam się raczej spokoju w naszym kraju, chociaż nie potrafię tego uzasadnić. Wydaje mi się, że tym razem dramaty rozegrają się na świecie, a do nas mogą dotrzeć ich efekty uboczne.

Przez analogię do II Wojny Światowej można stwierdzić, że najbliższe 5 – 6 lat w historii świata może być czasem bardzo trudnym, obfitującym w dramatyczne, tragiczne i wstrząsające wydarzenia.

Jeżeli któryś z Czytelników zauważył inne zależności czasowe w historii Polski i chce się nimi podzielić z innymi, proszę o ich przesłanie na mój adres e-mail. Jeżeli będą interesujące, znajdą się we wspomnianym wcześniej dużym opracowaniu wraz z informacją o ich autorze.

Kazimierz Ożóg

Wygenerowano w sekund: 0.07
2,496,198 Unikalnych wizyt