03 Lądowanie na Księżycu: Data publikacji: 2 października 2006 roku

Jeden z Czytelników zwrócił mi uwagę na bardzo ważną rzecz związaną z oświetleniem obiektów widocznych na zdjęciach z rzekomego Księżyca. Otóż skoro oficjalna wersja twierdzi, że cienie rozświetlane są w wyniku odbijania światła słonecznego od powierzchni Księżyca, to zjawisko rozświetlania cieni powinno być widoczne w przypadku wszystkich obiektów. Tymczasem na zdjęciach z rzekomego Księżyca wcale tak nie jest. Proszę zwrócić uwagę na zamieszczone poniżej zdjęcie.ksiezyc31.jpg
[AS11-40-5875]


Proszę zwrócić uwagę na sposób oświetlenia obiektów pozostających w cieniu. Kombinezon astronauty pomimo rzucania cienia jest wyraźnie widoczny, będąc jedynie nieco ciemniejszy w cieniu. Tymczasem kamień oświetlony tym samym źródłem światła rzuca całkowicie czarny cień - poza czernią nie widać niczego na prawo od linii cienia.
Na zdjęciu zamieściłem również próbki koloru pobrane z miejsc zaznaczonych strzałkami. Prostokątne tło to próbka koloru oświetlonego księżycowego gruntu znajdującego się za kosmonautą. Kwadrat po lewej stronie to próbka pobrana z kombinezonu astronauty, a kwadrat po prawej stronie to próbka pobrana z kamienia. Widać wyraźną różnicę pomiędzy tymi próbkami. Czy może ona wynikać z tego, że astronauta ubrany jest w biały kombinezon? Moim zdaniem nie może to być przyczyną jaśniejszego cienia na kombinezonie. Gdyby jasny kombinezon miał tak bardzo rozświetlać cień, to rozświetliłby również cień rzucany przez kosmonautę na księżycowy grunt. A tymczasem ten cień jest całkowicie czarny, tak samo jak cień rzucany przez kamień. Widać to bardzo dobrze na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości - nie ma żadnej różnicy w cieniach rzucanych przez kosmonautę i kamień na księżycowy grunt.

I jeszcze jedno zdjęcie. Kosmonauta w czasie podskoku salutuje amerykańskiej fladze. W czasie podskoku jak widać na zdjęciu nie wzbił on do góry pyłu z powierzchni Księżyca, nie ma też jego śladów w gruncie księżycowym.
Na zdjęciu jest też inny rodzynek, który w powiększeniu przedstawiam poniżej.


ksiezyc32.jpg
[AS16-113-18339]

ksiezyc33.jpg

Proszę zwrócić uwagę na to, w jaki sposób maszt flagi rzuca cień na powierzchnię Księżyca. Pierwszy odcinek cienia ginie w okolicach kamienia, a następnie pojawia się w innym miejscu i biegnie dalej. Skąd taka nagła zmiana kierunku rzucania cienia? Tego raczej nie da się wytłumaczyć nierównością terenu.

Wygenerowano w sekund: 0.01
2,431,539 Unikalnych wizyt