Zobacz temat

Drukuj temat
WIG 20 intra 14-06-2007
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 15-06-2007 08:20
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Pisałem niedawno o możliwym wydłużeniu fali 5-(1). Teraz napiszę o czymś przeciwnym - o możliwości skrócenia tej fali.
Niestety, rynek nie zachowuje się jak dotąd tak, jakby miał tworzyć wydłużoną falę wzrostową. Pisałem, że wzrost może być ślamazarny, powolny, ale mimo wszystko powinien być wyraźny. A to co widzimy jak dotąd nie świadczy o dużej sile rynku. Wydłużona fala piąta powinna charakteryzować się wyraźną siłą i w miarę stabilnym trendem. Na razie tego nie ma.
Patrząc w kontekście ostatniego roku rynek co prawda tworzy nowe maksima, ale powstają one coraz bliżej ważnych linii wzrostowych trendów długookresowych. Nie świadczy to dobrze o sile rynku, ponieważ przy zdrowej fali wzrostowej, a szczególnie przy wzrostowej fali wydłużonej, powinno następować oddalanie się wykresu w górę od linii trendu, a następuje zjawisko odwrotne.

Z punktu widzenia teorii fal należy dokładnie przyjrzeć się wzrostowi rozpoczętemu w połowie marca tego roku. Pisałem, że od 7 maja do 8 czerwca br. trwała pędząca fala płaska. Teoretycznie wszystko jest dobrze, ale mnie osobiście niepokoi przebieg fali c (spadek z 3790 na 3600 pkt.). Zasięg tej fali jest wzorcowy, ale moim zdaniem została wykonana stanowczo zbyt szybko jak na rynek o spodziewanej dużej sile wzrostowej. Niestety, jej prosta struktura spełnia regułę zmienności wewnątrz formacji, której fale zaznaczyłem kolorem czerwonym. Po raz kolejny pojawia się coś, co może być klinem, i to niestety klinem końcowym, ponieważ widać wyraźnie, że potencjalna fala 3 tego klina jest wyraźną trójką, w dodatku o znacznie skróconym czasie trwania w stosunku do fali 1. To zjawisko należałoby odczytywać jako gwałtowną utratę siły wzrostowej rynku.
Jeżeli jest to właściwy trop, to biorąc pod uwagę zależności dystansowe pomiędzy falami należy się spodziewać ukształtowania podwójnego wierzchołka w okolicy 3780 pkt. i zakończenia tej formacji i prawdopodobnie całej hossy trwającej od roku 2002.

Poziom ten potwierdza również scenariusz skrócenia fali 5-(1). Fale 1-(1) oraz 3-(1) były równe i miały zasięg ok. 80%. Fala 5-(1) w takiej sytuacji powinna być albo wyraźnie dłuższa, albo wyraźnie krótsza. O wydłużeniu już pisałem. Skrócenie fali 5-(1) w proporcji 0,618 daje wzrost wynoszący ok. 50% i poziom docelowy fali 5-(1) wynoszący ok. 3790 pkt. Jest więc nad czym się zastanowić.

W każdym razie wstrzymuję się z pisaniem o hossie do czasu, kiedy WIG20 ewentualnie wzrośnie w zdrowy sposób powyżej 4000 pkt.

Z sygnałów poza giełdowych jednoznacznie ostrzegawczo odczytuję to, że szczególnie w ostatnim czasie pracownicy banków wydzwaniają do klientów proponując im rezygnację z lokat bankowych i przeniesienie środków do funduszy inwestycyjnych, najlepiej oczywiście do funduszy akcyjnych. W ostatnich tygodniach spotkałem się z kilkoma takimi przypadkami. Takie zachowanie banków powinno dawać szczególnie dużo do myślenia. A Wy spotkaliście się ostatnio z takimi praktykami banków?
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[15.83Kb]

FURMAN
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 15-06-2007 10:17
Użytkownik

Data rejestracji: 28.11.06

Brawo.
Kazik, jesteś wielki.
Bez podtekstów oczywiście.
Resztę napiszę Ci na prywatną skrzynkę.

Naciąganie klientów na fundusze (po wczesniejszym zlikwidowaniu lokaty) jest jak widać chyba juz normą.
W moim banku wprawdzie jeszcze (chyba) nie dzwonią do klientów, ale jak tylko klient się pojawi w banku, to dostaje takie propozycje, albo fundusz akcyjny, albo fundusz inwestujący w nieruchomości.

Krach jest bliski. Wink
Edytowane przez FURMAN dnia 15-06-2007 10:48
pozdrawiam

olek
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 15-06-2007 22:28
Użytkownik

Data rejestracji: 01.12.06

Klin jest, wszyscy go widza... ale obroty tego klina nie potwierdzaja. Formacja jest juz w takim stadium zaawansownania, ze niedlugo sprawa sie wyjasni. Chyba tuz po rozliczeniu polrocza.

Kazimierz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 18-06-2007 10:43
Główny administrator

Jakby nie patrzeć, do potwierdzenia kontynuacji trendu wzrostowego potrzebne jest wybicie się kursu powyżej górnej linii potencjalnej formacji.
Ogólnie można stwierdzić, że może jest całkiem dobrze, ale nie sposób nie zastanowić się nad tą formacją.
Obroty - zgoda. Ale z drugiej strony trzeba też przyznać, że nie zawsze zachowują się one zgodnie z teorią, a tym bardziej trzeba wziąć poprawkę na nasz stosunkowo płytki rynek i możliwości funduszy.
LOP na wszystkich seriach FW20, pomimo nowych historycznych maksimów na WIG20, nadal nie może nawet zbliżyć się do historycznych maksimów LOP z grudnia 2006 i lutego 2007 roku (80 - 81 tysięcy).

Nie upieram się przy żadnym rozwiązaniu, po prostu tak się zastanawiam Smile

[9.32Kb]

olek
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 18-06-2007 11:51
Użytkownik

Data rejestracji: 01.12.06

Na poparcie tezy o zblizajacym sie koncu wzrostow mozna przywolac 6-krotna negatywna dywergencje na tygodniowym RSI. Temu wskaznikowi ufam. Konczace sie 5-tki wzrostowe sa takze na najwazniejszych indeksach swiatowych. Zapowiada sie bessa. Bardzo cenna pomoca moze teraz byc narysowana przez Ciebie na jednym z poprzednich wykresow wewnetrzna linia trendu wzrostowego. Obecnie w okolicach 2900.

Kazimierz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 25-06-2007 11:25
Główny administrator

No i w dalszym ciągu nie doszło do potwierdzenia formacji klina i wyjścia indeksu dołem z formacji. Dolna linia w dalszym ciągu działa jako wyraźne wsparcie. Na dziś ma ona poziom ok. 3700 pkt.

[9.96Kb]

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.09
2,431,381 Unikalnych wizyt