Zobacz temat

 Drukuj temat
Działalność funduszy inwestycyjnych
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 23-07-2007 12:22
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Obserwuję coraz bardziej wzmożoną działalność funduszy inwestycyjnych polegającą na zachęcaniu do inwestowania najlepiej całości wolnych środków finansowych w fundusze akcyjne, najlepiej w fundusze polskie małych i średnich spółek - bo ten sektor dał za ostatnie lata największe stopy zwrotu. Na lokalnych portalach ogłoszeniowych widzę coraz więcej takich ogłoszeń, zachęcających równocześnie do przyłączenia się do biznesu, bo na zdobyciu nowych klientów można zarobić. Wygląda to na klasyczną dystrybucję jednostek funduszy akcyjnych z rąk dużych, znaczących właścicieli w ręce zwykłych ludzi, często nie mających bladego pojęcia o giełdzie. To jest jeden z klasycznych sygnałów końca hossy. Duzi inwestorzy sprzedający teraz jednostki funduszy w ręce drobnych inwestorów na pewno nie odkupią od nich tych jednostek po tych samych cenach - zrobią to po cenach znacznie niższych. To co widzimy obecnie na rynku to jest według mnie próba utrzymania rynku na w miarę stabilnym poziomie, ale coraz bardziej przypomina to wymianę akcji czy jednostek funduszy pomiędzy coraz większą rzeszą coraz mniejszych klientów. W końcu zabraknie tych nowych, małych klientów, a tłum "zielonych" inwestorów na spadku jest skrajnie niebezpieczny.
Przy okazji nie można nie zwrócić uwagi na to, że złoto w ciągu ostatnich 6 lat zdrożało o ponad 160% (w cenach nie uwzględniających inflacji). Obecna konsolidacja coraz bardziej zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji dynamicznego trendu wzrostowego. Kurs złota znajduje się bardzo blisko historycznego miesięcznego zamknięcia wynoszącego 704 dolary ze stycznia 1980 roku.
 
marian27
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 25-07-2007 00:44
Użytkownik

Postów: 44
Data rejestracji: 28.11.06

kazik można zamieścić wykresy złota miedzi i ropy jak najbardziej aktualne lub skąd je bierzesz ? ...uważam ze bessa będzie po 2007 roku
obstawiam październik listopad 2008 Frown
 
Kazimierz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25-07-2007 12:33
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

marian27 napisał/a:
kazik można zamieścić wykresy złota miedzi i ropy jak najbardziej aktualne lub skąd je bierzesz ?

Dane mam ze strony http://stooq.pl. Tam można też obejrzeć wykresy.
Nie zamieszczam dziennych wykresów, bo trzeba byłoby je codziennie aktualizować, a na to brakuje mi trochę czasu.

...uważam ze bessa będzie po 2007 roku
obstawiam październik listopad 2008 Frown

A skąd taki termin?
 
Kazimierz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2008 18:58
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Nowi klienci TFI stracili 2 mld zł

09:00 10.01.2008 czwartek

Giełda Pogłębiające się spadki cen akcji biją w tych, którzy w 2007 r. wpłacali pieniądze ..

O 2 miliardy złotych ubożsi są klienci TFI, którzy w minionym roku zainwestowali w fundusze akcji krajowych. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli udział w czerwcowym szturmie na jednostki.

Klienci TFI, którzy w ubiegłym roku inwestowali w fundusze akcji krajowych i trzymali jednostki do dziś, mogli stracić łącznie 2 mld zł - wynika z analiz "Parkietu". Stanowi to 15 proc. salda wpłat i wypłat w tej grupie funduszy w całym 2007 roku.

Najwięcej powodów do zmartwienia mają ci, którzy poddali się instynktowi stadnemu i wpłacali pieniądze w maju, czerwcu i lipcu minionego roku. W najgorszej sytuacji są ci, którzy na zakup jednostek zdecydowali się w czerwcu 2007 r. Z 4 mld zł (tyle wyniosło wówczas saldo wpłat i wypłat w funduszach akcji krajowych) 800 mln zł do dzisiaj zjadły spadki.

Pierwsze sesje tego roku nie dają powodów do poprawy nastrojów. Po wczorajszym spadku o 2,7 proc. tegoroczna strata indeksu WIG zwiększyła się do 5,8 proc. Przez ostatnie 12 miesięcy zyskuje on zaledwie 5,3 proc. Oznacza to, że zarówno w krótkim, jak i dłuższym terminie stopy zwrotu z inwestycji są niezadowalające. To budzi obawy o dalszy odpływ środków z funduszy. W listopadzie wyniósł on 2,2 mld zł, w grudniu 130 mln zł. Dalsze umarzanie jednostek byłoby groźne dla koniunktury giełdowej, gdyż zarządzający musieliby pozbywać się akcji. Na GPW panuje pesymizm głównie ze względu na złe nastroje na światowych rynkach. Inwestorzy obawiają się recesji w Ameryce. W ostatnich dniach zapowiadali to specjaliści z banków inwestycyjnych Merrill Lynch oraz Goldman Sachs. Jim Rogers, znany inwestor giełdowy, mówi, że nadchodzi najgorsza recesja w historii USA. Naszych inwestorów mogą martwić również zapowiedzi przyspieszenia prywatyzacji (co skutkowałoby zwiększoną podażą walorów) oraz perspektywa podwyżek stóp procentowych.

Coraz mniej osób zarabia na funduszach akcji

Przeprowadziliśmy symulację dotyczącą wyników inwestycji w fundusze akcji w 2007 r. Przyjrzeliśmy się, jak wyglądają one w porównaniu z obecnym poziomem notowań na giełdzie. W tym celu miesięczne saldo napływu środków do funduszy akcji zestawiliśmy ze zmianą Warszawskiego Indeksu Giełdowego. Pod uwagę wzięliśmy średni poziom tego wskaźnika w kolejnych miesiącach 2007 r. oraz jego obecną wartość.

Okazuje się, że jedynie kupujący akcje przy średnim poziomie WIG ze stycznia są jeszcze na plusie. Natomiast pozostali już tracą. Są to jedynie przybliżone wyliczenia, gdyż zmiana WIG nie jest tożsama ze zmianami jednostek funduszy akcji. Szacunki dotyczą typowych funduszy akcji, ale też i podmiotów lokujących w małych i średnich spółkach. Ponadto nie wszyscy inwestorzy trzymali jednostki do dziś.

Natalia Chudzyńska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

Źródło: http://fundusze.w...
 
Kazimierz
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2008 12:15
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Sprawdziłem sobie dzisiaj, jaką to znakomitą okazję inwestycyjną "straciłem" nie dając się namówić pół roku temu na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Porównałem sobie wyceny jednostek z okolic połowy lipca 2007 roku i z ostatnich dni, na które to jednostki szczególnie mnie namawiano. Okazało się, że cena jednostek tego funduszu jest obecnie o blisko 38% niższa niż w połowie lipca 2007 roku. Do tego należałoby doliczyć opłaty i prowizje związane z nabyciem jednostek.
Jak łatwo policzyć, żeby odrobić stratę powiedzmy 40%, wartość jednostki musi wzrosnąć o prawie 67%. Będzie to trudna próba nawet dla tych, którzy inwestowanie traktują w kategoriach długookresowych. Takie obsunięcie na początku przygody z inwestowaniem jest trudną lekcją.
 
Dennis
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2008 21:26
Użytkownik

Postów: 219
Data rejestracji: 14.10.07

Wtrącę jedynie do tego tematu, że fundusze mają sprzymierzeńców w osobach Sobolewskiego i Kluzy. KNF zamiast stanowczo sprzeciwiać się głupkowatym komentarzom Sobolewskiego, że to co mamy to nie jest bessa, twardo udaje, że nie ma obowiązku ochrony drobnego akcjonariatu, który jest namawiany wręcz do kupowania - komentarze wczorajsze na portalach. Tragedią jest to, że na tym padole tylko nieliczne osoby, z zabierających głos publicznie, tak naprawdę posiadają jakąkolwiek wiedzę na tematy trendów i oceny bieżącej sytuacji.

Pokuszę się o wymienienie niektórych, którzy moim zdaniem mają świadomość tego co nas czeka :
1 - Robert Nejman
2 - Przemysław Saj
3 - Marcin Kiepas
4 - Alfred Adamiec

Piszę, bo dlaczego ludzie odwiedzający nasz portal mieliby nie wiedzieć czego szukać

najgorsi wg mnie to:

ex equo:

Hońdo, Stańczak, Tyszko, Materna, i wielu jeszcze innych, których nie wymienię, bo nerwy powodują u mnie zaniki pamięci a czytając ich komentarze po prostu kipię ze złości, że tak łatwo publikuje się humbugi i absolutną tandetę.

Angry
 
Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,477,283 Unikalnych wizyt