Zobacz temat

Drukuj temat
Nawis spekulacyjny
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25-07-2007 12:39
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Sesja w dniu 25 lipca 2007 roku, godzina 12:33.
Łączne obroty na wszystkich seriach FW20: 2,077 miliarda złotych.
Łączne obroty na akcjach WIG20: 0,448 miliarda złotych.
Czyli obroty na instrumencie pochodnym są ponad 4,6 razy większe niż na instrumencie bazowym, czyli spekulacja trwa w najlepsze.
Ktoś po raz kolejny może pokusić się o "zdjęcie" tego nawisu.

marian27
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28-07-2007 10:05
Użytkownik

Data rejestracji: 28.11.06

hm wiesz co Kazik ...zacząłem się interesować od niedawno futami w obliczu moim zdaniem bessy to alternatywa działania na rynku ....jest z psychologicznego pkt-u widzenia bardzo kiepsko ...być może jeszcze jedno podejście pod szczyty i można się pożegnać ....w 2007 do końca roku a potem już tylko czerwono ...rok prezydencki czasem zawodzi więc ...
ps. mówisz o nawisie ...nigdy się z tym niespotkałem ..mógłbyś wyjaśnć to zjawisko ...i na co patrzeć by to dostrzec ..tylko stosunek obrotów w20 do fw20 ??

Kazimierz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 30-07-2007 09:28
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

marian27 napisał/a:
ps. mówisz o nawisie ...nigdy się z tym niespotkałem ..mógłbyś wyjaśnć to zjawisko ...i na co patrzeć by to dostrzec ..tylko stosunek obrotów w20 do fw20 ??

Nawis spekulacyjny - ja to tak nazywam. Chodzi o to, że kontrakty terminowe zostały wprowadzone w celu zabezpieczenia pozycji otwartych na rynku kasowym. W przypadku WIG20 kontrakty powinno się zatem otwierać, żeby zabezpieczyć akcje z indeksu WIG20, które inwestor ma w swoim portfelu. Teoretycznie więc obroty na rynku kasowym i terminowym powinny być zbliżone. Tak jednak nie jest, ponieważ znaczna część inwestorów chce łatwo i szybko zarobić i otwiera pozycje na kontraktach nie mając pozycji w akcjach. W skutek tego obroty na kontraktach wyraźnie, a czasami znacznie, przewyższają obroty na danym instrumencie bazowym (w naszym przypadku na akcjach WIG20). Ostatnio widać, że obroty te są około 4 - 5 krotnie wyższe. Na przykład w piątek 27 lipca obroty na akcjach WIG20 wyniosły 1,119 miliarda złotych, a na kontraktach (seria wrześniowa) 5,186 miliarda. To jest objaw znacznej spekulacji na kontraktach. Decydując się teraz na inwestycje w kontrakty trzeba również zaakceptować znacznie większe ryzyko niż zazwyczaj.

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,472,805 Unikalnych wizyt