Zobacz temat

Drukuj temat
WIG20 i DJIA
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 27-09-2007 11:00
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Przyglądając się dokładniej dziennemu wykresowi WIG20 za ostatnie 2 lata stwierdziłem, że już widziałem podobny wykres. Tym wykresem jest miesięczny DJIA od lat 20-tych do początku lat 60-tych XX wieku. Poniżej zamieszczam porównanie tych wykresów.

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wykresy te są do siebie bardzo podobne. Skoro są podobne, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że WIG20 zachowa się w sposób bardzo zbliżony do zachowania DJIA po uformowaniu analogicznego układu fal. Za układ fal przyjąłem liczbę kolejnych istotnych wierzchołków ustalanych przez indeksy po załamaniu cen, po których to wierzchołkach następowały istotne korekty spadkowe. Oznaczenia widoczne są na wykresach.

DJIA ustalił 7 tak zdefiniowanych wierzchołków, po czym rynek wszedł w trend boczny trwający 16 lat. Była to korekta wcześniejszych wzrostów trwająca bliską połowę czasu, jaki zajął rynkowi wzrost od dna po załamaniu do wierzchołka numer 7 poprzedzającego korektę.

Analogiczne wierzchołki zaznaczyłem na wykresie WIG20. Oczywiście można by się spierać co do miejsca ich usytuowania oraz ich liczby, gdyby zacząć mierzyć kolejne wierzchołki z aptekarską dokładnością. Ale nie o to chodzi. Chodzi przede wszystkim o to, że bazując na notowaniach historycznych z dużym prawdopodobieństwem należy się spodziewać w niedalekiej przyszłości rozpoczęcia na naszym rynku wyraźnej korekty spadkowej wyższego stopnia o czasie trwania ok. 8 - 10 miesięcy. Od przebiegu tej korekty będzie w istotny sposób zależeć dalsze kształtowanie się koniunktury giełdowej w ciągu następnych lat.

Na wykresach widać wyraźnie, że trend wzrostowy na WIG20 jest wyraźnie słabszy niż trend porównawczy na DJIA. Może to oznaczać, że nadchodząca korekta nie będzie horyzontalna, ale przyjmie przebieg wyraźnie spadkowy.

Co o tym myślicie?
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[13.59Kb]

Dennis
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 23-10-2007 22:11
Użytkownik

Data rejestracji: 14.10.07

Panie Kazimierzu,
Z uwagą zapoznałem się z sugestywnym prównaniem. Rzeczywiście widać istotne podobieństwa. Muszę sobie to przemyśleć pewnie najbliższe dni okażą się w tym pomocne. CIężko mi napisac cokowiek więcej w obecnej chwili i po dzisiejszej sesji. Pozdrawiam

Kazimierz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 24-10-2007 10:16
Główny administrator

Istotną kwestią jest właściwe wyznaczenie analogicznych wierzchołków. Można się np. zastanowić, czy nie potraktować wierzchołków 5 i 6 na DJIA jako jednego - w tym przypadku moglibyśmy już powiedzieć, że o ile analogia zostanie zachowana, to od lipca br. tworzony byłby trend horyzontalny na WIG20, w którym możliwe byłoby tworzenie nowych wierzchołków, ale tylko nieznacznie powyżej poprzednich, a maksymalny zasięg spadku w obrębie tej fali bocznej byłby nie większy niż do poziomu 3300 - 3200 pkt. Ale to jest kwestia do dyskusji.

Kazimierz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2008 21:12
Główny administrator

Zamieszczam wykres ruchu bocznego DJIA z lat 1966 - 1982.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[9.4Kb]

Pawel77
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 16-01-2008 23:15
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.07

Jakby miało dalej mocno spadać to porównanie stanie się nieaktualne.Z proporcji wynika ,że fala spadkowa ,jesli miała by być "podobna" powinna się na obecnych poziomach zatrzymać.Struktura fali (to chyba widzi nawet osoba która przeczytała kilka stron T. F.E.)jest niewykonczona -chyba że fale 5 wydłużeniu i właściwa 5 będzie miała ograniczony zakres utworzy i stworzy się formacja podwójnego -potrójnego dna .

Kazimierz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 17-01-2008 11:17
Główny administrator

Pawle, zgadza się. Jeżeli nasz rynek w dalszym ciągu będzie spadał, scenariusz z realizacją u nas fali podobnej do tej z DJIA stanie się nieaktualny.
Ale nawet jeżeli tak się stanie to uważam, że wyjściowe założenie o podobieństwie fal po znaczącym załamaniu i możliwym do określenia kolejnym znaczącym wierzchołku okazało się całkiem dobrze trafione, ponieważ nasz rynek rzeczywiście rozpoczął dynamiczną i głęboką zniżkę w miejscu, w którym należało się tego spodziewać na podstawie wykresu DJIA.

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.08
2,472,810 Unikalnych wizyt