Zobacz temat

Drukuj temat
WIG20 intra 16-10-2007
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2007 10:25
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Paweł pisał w poniedziałek o możliwym spadku, co rzeczywiście nastąpiło wczoraj. WIG20 dotarł jednak do istotnych wsparć w okolicach 3830 - 3820 pkt., która jak na razie powstrzymują głębszy spadek. Tworzy się stosunkowo wąski trend boczny, co jak na razie daje większe szanse na wybicie zgodnie z trendem, czyli w górę. Sam trend nie ma co prawda właściwej siły zdrowego trendu wzrostowego, ale jednak po trochu wypycha rynek w górę. Jeżeli wsparcia wytrzymają, to powinniśmy w najbliższych dniach widzieć nowe historyczne maksima na WIG20. W przeciwnym wypadku najbliższe wsparcie znajduje się na dolnej linii kanału wzrostowego.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[11.09Kb]

FURMAN
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2007 12:11
Użytkownik

Data rejestracji: 28.11.06

Patrząc na średnie (w20 dzienny) jakoś wątpliwości co do dalszego ruchu w dół zaczynają maleć.
Przynajmniej dla mnie. Wink
pozdrawiam

Dennis
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2007 12:51
Użytkownik

Data rejestracji: 14.10.07

Wygląda na to, że być może wyznaczymy nowy szczyt na przecięciu obu górnych linii trendu. Ale mnie martwi co będzie potem, dlaczego jednak nie idzie cały rynek, oraz styl w jakim doszło do ustalenia obecnych poziomów. Mnie się wydaje że niedługo wszystkie informacje nakręcające koniunkturę zaczną działać w drugą stronę i będziemy mieć do czynie nia z wyłamaniem dołem. Pisze o tym dzisiejszy Parkiet również na ostatnich stronach. Pozdrawiam

Pawel77
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2007 20:06
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.07

dla mnie "wiążąca" jest tłusta linia prowadzona po głównych szczytach wg. mnie w tej fali jej nie sforsujemy.Jak już kilka razy pisałem spodziewam się odbicia od niej .Jeśli do tego nastąpi to na wykreslonych poziomach i wyliczonym czasie "to nie mam pytań".Ja na tym poziomie sprzedaje "wszystko co posiadam" i spokojnie czekam .Pozdrawiam

FURMAN
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 18-10-2007 09:32
Użytkownik

Trend spadkowy jest już moim zdaniem nieunikniony.
Możemy się jeszcze pobujać dziś ewentualnie jeszcze jutro na odrobinę wyższych poziomach i to by było na tyle.
Kierunek jest jeden - w dół.
Tak to widzę, po tych kilku sesjach, które za nami.
pozdrawiam

Kazimierz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 19-10-2007 09:58
Główny administrator

Witamy Dennisa! Smile

Dennis
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 22-10-2007 02:36
Użytkownik

Witam wszystkich,
Niestety indeks nei wykazał siły i nie doszło do ustanowienia nowych rekordów. Szkoda, bo każde takie osłabienie oznacza nowe sytuacje i coraz większy odpływ kapitału z akcji. Odbudowanie popytu będzie niestety trwać dłużej. Myślę, że to co nas czeka może być nieco bardziej ponure niż oczekujemy. Osobiście jestem zdania, że nawet gra na instrumentach pochodnych nie będzie już tak spektakularna jak przy obecnych jeszcze poziomach. Więc pozostają waluty...albo plaża na Palau Cool No ale być może wybory coś nam odwrócą? Druga sprawa t taka, że w obliczu dobrej koniunktry gosp w polsce i w nowounijnej europie możemy się spodziewać łagodniejszego wariantu ewentualnych spadków i trendu bardziej bocznego niż zdecydowanego zejścia poniżej 3200. Choć z drugiej strony dalszy rozwój wypadków może mieć charakter równie dynamiczny jak dotychczas i zakończyć sie niżej, bo wiemy, że oczekiwania niektórych inwestorów - decydujących w pewnej mierze o sytuacji na naszej GPW - na spadki są zdecydowane (Karkosik, inwestorzy zagraniczni, którzy wchodzą na nasz rynek rzekomo) Rozwój syt zależy oczywiście od czynników zewnętrznych (USA, Azja) i wewnętrznych w nowej syt politycznej w kraju. Czynniki zewnętrzne nadal mimo życzeniowych wypowiedzi niektórych analityków wydają się być decydujące. ostatnio zastanawiam się czy rynki światowe może dotknąć krysys z października roku 1987. Są głosy na tak i na nie. CHociaż sytuacja jest zupełnie inna. Inna ze względu na olbrzymią nadpłynność, jaką charakteryzują się obecnie rynki. Nastąpił bezprecednsowy wzrost podazy pieniądza przede wszystkim w zakresie kredytów przeznaczanych na inwestycje o różnym zasięgu czasowym. Stosowane dźwignie finansowe, różnego typu carry trade w obliczu utraty przez rynki wzajemnych korelacji wskutek zachwiania równowagi i spowodować mogą poważne turbulencje równiez na naszych rynkach. Ale z innego punktu widzenia taka znaczna płynność i rozproszenie równoważnych ośrodków gospodarczo-finansowych na swiecie może mieć zbawienny wpływ na wypadek jakiegoś zachwiania. W sumie więc oczekuję kilku mocniejszych spadków ale w granicach korekty a nie widma krachu. Jednak w czasie dość długiej i męczącej. Ot taka moja wizja na najbliższe miesiące.

Pawel77
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 22-10-2007 19:51
Użytkownik

A ja dalej upieram sie przy nowych szczytach -przynajmniej na kilka dni .Mam prośbę do Kazimierza o opinie koncepcji z dziedziny fal.Wydaje mi się iż obecna fala wzrostowa bedzie trójka abc "a" do 07.08.2007 "b"-fala płaska nieregularna do 07.09.10.c-wygląda mi na tworzący się klin przy czym mamy juz 1-2-3-4brakuje tylko 5.
Taka koncepcia zgodziła by się z moimi punktami docelowymi i czasem zmiany trendu( czyli około 4030-4070 i poczatek listopada).Jeśli by się tak stało spodziewałbym się fali spadkowej c fali płaskiej nieregularnej (fala "a"-07.07.09. "b" od-07.08.19 "c"-od około 05 listopada .

Dennis
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 22-10-2007 23:20
Użytkownik

Czyli byłaby to korekta płaska typowa dla fal czwartych? Podobna do tej z marca zeszłego roku? Ale jeśli pobijemy szczyt to fala c w tego typu korekcie powinna zakończyć się poniżej początku fali b... ??

FURMAN
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 23-10-2007 09:08
Użytkownik

A dzisiaj (wtorek) od samego rana znowu promocja na tłuste S.
Baza robi się coraz bardziej kosmiczna, żeby z tego jeszcze dziś nie wyszły kosmiczne spadki.
pozdrawiam

Kazimierz
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 23-10-2007 11:24
Główny administrator

Dennis, w dużej części zgadzam się ze scenariuszem o którym piszesz. 27 września tego roku przedstawiłem w dziale Analiza WIG, WIG20 porównanie indeksów WIG20 oraz DJIA ze względu na duże podobieństwo układu fal. Przyjmując, że nasz rynek zachowa się podobnie jak DJIA, należałoby spodziewać się obecnie kilkumiesięcznego trendu bocznego, po którym nastąpiłby mocny trend wzrostowy.
Natomiast trzeba byłoby sobie odpowiedzieć na pytanie: skoro w długim okresie nie ma być krachu, to w jaki sposób USA uratuje się przed załamaniem gospodarczym? Co prawda analiza techniczna nie zajmuje się czynnikami fundamentalnymi, ale zawsze warto nad tym pomysleć.

Pawel77, takie rozliczenie jest możliwe, chociaż mnie osobiście jakoś nie pasuje klin na fali c-B fali płaskiej. Ale teoria nie robi takich zastrzeżeń, więc taki scenariusz jest możliwy. Zastrzeżenie może być jedynie takie, że może to być pierwszy człon większej formacji horyzontalnej.
Ponadto - gdyby rzeczywiście był to klin - należałoby się spodziewać dynamicznego odwrotu po uformowaniu piątej fali tej formacji. Poza tym widać, że fala 3 klina jest krótsza niż fala 1, czyli fala 5 powinna być najkrótsza, co ogranicza potencjalny zasięg obecnego ruchu (jeśli to rzeczywiście jest klin) do poziomu ok. 3950 pkt.

To co w tej chwili można stwierdzić z całą pewnością jeśli chodzi o trend krótkookresowy: rynek znajduje się w trendzie wzrostowym o małej sile. O tej właśnie małej sile trendu wzrostowego świadczy fakt, że korekty fal wzrostowych sięgają poniżej wierzchołków poprzednich fal wzrostowych ("zachodzą" na nie).

Pawel77
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 23-10-2007 19:04
Użytkownik

Kazimierz,rzeczywiście formacja c w takim wypadku nie może byc klinem .To iż linie po dołkach i wierzchołkach zbiegają się w klin wcale nie musi spowodować powstanie tej formacji.Ale koncepcia fali płaskiej i spadku poniżej dołka 07.08.17 (co równiez zauważył Denis)jest całkiem możliwa.Co do tego iż może się nam tworzyć większa formacja płaska nie mam zastrzeżeń.Prawo zmienności jak najbardziej nakazywało by tego oczekiwać.Wiekszość wieśći krach,a tu dla zaskoczenia męczący trend boczny.
dziękuję za opinie
pozdrawiam

kamilg
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 23-10-2007 20:18
Użytkownik

Data rejestracji: 14.09.07

Paweł77, pisząc o fali a do 07.08.2007 miałeś jak rozumiem na myśli 27.08.2007, bo jeśli nie to fala A miałaby strukturę pięciofalową, co byłoby zaprzeczeniem struktury fali płaskiej. Twoja interpretacja jest dla mnie przekonująca, choć nie jestem pewien, czy do końca zgodna z regułami teorii Elliotta, których ja osobiście uczę się z książki Frosta i Pretchera. Ale nie przejmuj się tym za bardzo Wink, bo jestem w zasadzie początkującym adeptem tej teorii.
Na korzyść twojego opracowania świadczy moim zdaniem przede wszystkim struktura wewnętrzna fal fali B-wszystkie wg mnie mają strukturę trzyfalową (wykres godzinowy) łącznie z falą a-B czyli tą do 27.08 (nie jestem pewien czy w Twojej interpretacji nie powinna ona mieć struktury pięciofalowej - wtedy fala B byłaby zygzakiem , a tak może stanowić co najwyżej korektę podwójną złożoną w której pierwszy element to zygzak, a drugi trójkąt (ukośny), bowiem zasięg fali b-B jest wówczas zbyt oddalony od punktu wyjścia fali a-B, aby uznać ją za płaską regularną, ale może sie mylę (ale nawet w fali B jako fali płaskiej ostatni jej element czyli fala c-B mogłaby być klinem, choć to ponoć żadkie przypadki). Korekta złożona podwójna jak najbardziej może składać się z zygzaka i trójkąta (w tym ukośnego). Kliny ukośne końcowe mogą występować w korektach złożonych jako ostatni element formacji. Wątpliwość jaką należałoby podnieść to to, że korekty złożone powinny mieć zgodnie z teorią Elliotta wg Frosta i Pretchera charakter horyzontalny, bowiem są one sposobem na wydłużenie ruchu bocznego. Jak piszą wymienieni autorzy Elliott sugerował, iż korekty złożone mogą całe nachylać się w kierunku przeciwnym do głównego trendu, choć Frostowi i Pretcherowi nigdy nie udało sie znaleźć takiego przypadku. I to mnie martwi, choć może to Elliott miał rację.
Po drugie zasięg fali piątej domniemanego klina byłby wyznaczony przez 2 zniesienia Fibbonacciego (na kontraktach nie indeksie): zawsze przynajmniej 2 fale trójkąta (w tym ukośnego) pozostają we wzajemnym stosunku wynikającym z liczb Fibonacciego- w tym przypadku fala piąta mogłaby stanowić 0,618 fali pierwszej i kończyć się ok 4030 pkt ( czyli podręcznikowy przykład). Byłoby to zgodne z zasięgiem wyznaczonym przez współczynnik 1,618 fali a fali B liczonym od dna z 10.09.07 ( w zasadzie w korekcie złożonej tą falę a powinno się nazywać falą W wg terminologii ze wspomnianej książki). Zasięg ten nie dotarłby do górnej linii ograniczającej klin, co jest rzadką sytuacją-zwykle jest ona wręcz na krótko przebijana do góry.
Po trzecie zmniejszający się wolumen w obrębie klina.
Po czwarte w klinach nie występuje zmienność pomiędzy podfalami 2 i 4 - najczęściej obie są zygzakami - czyli tak jak w tym przypadku. Zmienność występuje natomiast pomiędzy podfalami 1, 3 i 5 - najczęściej wydłużona jest fala trzecia, czyli tak jak w tym przypadku wydłużenie nastąpiło w podfali c fali 3 klina.
Zatem obecnie tworzona fala 5 powinna na kontraktach zakończyć się ok. 4030 pkt. lub nieco wyżej, być prostym zygzakiem (bez wydłużeń), przy zmniejszającym się wolumenie (dopiero wybicie dołem powinno skutkować jego zwiększeniem).
To tyle. I mam nadzieję, że więcej osób pokusi się o komentarze stricte merytoryczne na temat fal Elliotta. Krytyka mile widziana Wink Gdyby ktoś napisał jeszcze jakie inne książki dotyczące teorii fal Eliotta mógłby polecić byłbym wdzięczny. Pozdawiam

Kazimierz
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 24-10-2007 10:10
Główny administrator

Witamy Kamila! Smile

Panowie, ja w temacie fal Elliotta na danych intra mam takie zdanie, że ich prawidłowe oznaczenie może być w takim przypadku trudne, szczególnie w przypadku stosunkowo małego rynku jak nasz, a także w takim przypadku, z jakim mamy do czynienia obecnie, kiedy trend nie ma właściwej siły, odpowiednio dużego "pędu". Przez to właśnie, że rynek nie porusza się w miarę stabilnie, a tempo zmian i kierunek zmian cen zmieniają się dosyć znacznie może dochodzić do sytuacji, że na trendach niskich stopni mogą pojawiać się fale niższych stopni, ale nie wszystkie, przez co cała struktura może zostać oznaczona niewłaściwie. Oczywiście jeśli macie pomysły na oznaczanie fal intra, to jak najbardziej piszcie i dzielcie się swoimi pomysłami. Ja chcę tylko zwrócić uwagę na dużą możliwość niewłaściwego oznaczenia fal pomimo wszelkich naszych starań.

Przebieg dzisiejszej sesji (środa 24 października 2007, godz.10:00) niestety potwierdza słabość rynku i utworzenie dosyć niebezpiecznych sygnałów. Wczoraj rynek po raz trzeci próbował przebić historyczny opór w okolicach 3900 pkt., wyznaczony wierzchołkami z 6 i 24 lipca oraz 11 i 15 października. Wczorajsze podejście pod te wierzchołki i dzisiejszy odwrót (chociaż nie wiadomo, jak zakończy się sesja) niestety tworzą sytuację, w której powstaje duże prawdopodobieństwo utworzenia podwójnego wierzchołka. Rynek chcą rosnąć, musi znacząco przebić poziom 3900 pkt. Na razie jednak jest słaby.

kamilg
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 24-10-2007 19:45
Użytkownik

Data rejestracji: 14.09.07

Masz rację Kazimierzu, że korekty są szczególnie trudne przy interpretacji struktury falowej. W ogóle cała teoria fal Elliotta jest trudna do praktycznego zastosowania. Jednakże rezultaty, które obiecują Frost i Pretcher przemawiają do wyobraźni i sądzę, że warto podjąć ten wysiłek Wink. Obecny ruch od 17.08 na pierwszy rzut oka najbardziej przypomina szereg fal pierwszych i drugich, czyli dość pospolite wydłużenie. Jednakże jeśli spojrzymy na wykres godzinowy(czyli ten najbardziej istotny wg Frosta i Pretchera) to między 17.08 a 27.08.07 moim zdaniem możemy zobaczyć wyraźną trójkę z wydłużoną falą c (widoczne na wykresie powyżej), którą dość trudno zinterpretować inaczej. Ta pierwsza fala jest w sumie najistotniejsza, bo determinuje charakter całego ruchu, który w takim przypadku powinien mieć charakter korekcyjny (względem oczywiście spadkowej fali A od 09.07.07 do 17.08.07 - która moim zdaniem miała charakter podwójnego zygzaka). Z uwagi na to odrzucam teorię o szeregu fal pierwszych i drugich. Chętnie przeczytałbym opinie użytkowników choćby tylko na temat tej pojedynczej fali właśnie z uwagi na jej bardzo istotny charakter. Kolejna fala od 27.08 do 10.09.07 też moim zdaniem jest dość jednoznaczna. Tak jak zauważył Paweł77 ma ona charakter korekty płaskiej rozszerzonej z wydłużoną falą 3 fali c. Pewne kontrowersje może budzić natomiast struktura kolejnych fal wzrostowych. Jednakże już tylko z faktu, iż pierwsza fala o której pisałem ma strukturę trójki można wnioskować, iż cały ruch jest korekcyjny. Jeśli użytkownicy podchwycą ten temat do dyskusji, to postaramy się to wspólnie rozgryźć Smile i będę kontynuował temat szczegółowej struktury fal. Myślę, że jest tu sporo elliottowców, więc mogłoby być ciekawie. Zawsze co kilka głów to nie jedna Wink - trudniej przegapić jakąś opcję i myślę, że wszyscy mogliby na tym skorzystać. Nie chciałbym się z kolei sam "produkować" na temat szczegółowej struktury fal, bo to dość zajmujące. Jeśli nie będzie zainteresowania to trudno - pozostanie analiza w domowym zaciszu Wink W poprzednim poście chciałem chyba przekazać za dużo informacji na raz, więc nie jest on może zbyt czytelny za co przepraszam. Pozdrawiam użytkowników.

Kazimierz
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2007 09:59
Główny administrator

Kamilu, temat jest interesujący, ale na jego kontynuację zapraszam do działu Teoria fal Elliotta, gdzie założyłem oddzielny wątek WIG20 intra 24-10-2007.

FURMAN
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2007 13:17
Użytkownik

Przy tej bazie i szybko rosnącym LOPie załamanie mamy pewne w ciągu najbliższych dni, może nawet godzin.
pozdrawiam

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.08
2,472,758 Unikalnych wizyt