Zobacz temat

Drukuj temat
WIG20 intra 24-10-2007
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2007 10:18
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Tytułem wprowadzenia: w tym wątku dyskutujemy nad możliwymi rozliczeniami fal Elliotta dla godzinnych notowań WIG20 za ostatnie miesiące.

Kamilu, według mnie ruch od 17 sierpnia może być trójką, ale od razu powstaje pytanie co w takim razie ma być dalej? Jeżeli przyjmiemy interpretację, że mamy do czynienia najpierw ze wzrostową trójką, a później z trójką korygującą w postaci nieregularnej fali płaskiej, to w tym przypadku wszystkie następne fale również muszą być trójkami, a cała taka struktura powinna przybierać formę klina.

Jeżeli ma to być struktura a-b-c (od 17 sierpnia) z klinem na fali c, to musi to być struktura typu 5-3-5, a zatem pierwszy ruch wzrostowy nie może być trójką, ale musi być piątką. I tu może nas zmylić fakt nierównomiernego kształtowania się niektórych fal, lub nie kształtowania się ich wcale. W tym przypadku ostatnim członem tego ruchu byłaby koślawa fala 5 z wierzchołkiem o jeden dalej, niż ten wynikający ze wzrostowej trójki. Siłą rzeczy na fali korygującej nie byłoby korekty płaskiej nieregularnej, ale zwykły zygzak. A jeśli tak, to stąd pozostałe 5 fal powinno być trójkami niezależnie od tego, co może być widać na wykresie. Przy takim założeniu obecnie powinna dobiegać końca ostatnia fala 5 i cały ruch wzrostowy zapoczątkowany 17 sierpnia tego roku.

Myślę, że ta interpretacja będzie ważna tak długo, jak długo WIG20 nie wzrośnie wyraźnie powyżej 4050 pkt. Jeżeli to nastąpi, będzie to prawdopodobnie oznaczać dalszy ruch wzrostowy.

Przedstawiajcie swoje pomysły.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[10.4Kb]

kamilg
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2007 19:07
Użytkownik

Data rejestracji: 14.09.07

Wg mnie fala która kształtowała się pomiędzy 29.08 a 05. 09 nie może być falą piątą, bowiem nie pozwala na to jej wewnętrzna struktura. Winna ona być w takiej sytuacji falą impulsu, a niestety jej fala 4 schodziłaby poniżej wierzchołka fali 1, co byłoby zasadniczym pogwałceniem reguł teorii Elliotta. Natomiast fala c (od 05.09 do 10.09) korekty płaskiej nadal pozostawałaby strukturą pieciofalową. Prędzej uznałbym za piątkę falę od 17.08 do 27.08.
Nie wiem być może ulegam złudzeniu z początkową trójką. Na wykresie powyżej skłonny byłbym dodać jeden ząbek Wink W teorii fal nieco irytujące jest, że często punkt widzenia zależy od rodzaju zastosowanego wykresu (liniowy, słupkowy), albo szeregu czasowego (choć tu akurat najlepsze są ponoć wykresy godzinowe).
Jeśli przyjmiemy, że pierwsza fala od 17.08 do 27.08 była trójką to moim zdaniem można moim zdaniem na gruncie teorii fal Elliotta przyjąć kilka scenariuszy:
1. fala płaska (struktura 3-3-5), ale niestety koniec fali b z 10.09 w takim przypadku byłby zbyt oddalony od punktu wyjścia fali a z 17.08, dlatego odrzucam ten scenariusz
2. podwójny zygzak WXY gdzie W to pierwszy zygzak (właśnie nasza początkowa trójka) i od dna 10.09 mógłby się tworzyć drugi zygzak Y. Oczywiście zygzaki mają strukturę 5-3-5 więc w tym scenariuszu kolejne dwie fale wzrostowe od 10.09 do 21.09 i od 01.10 do 11.10 można byłoby interpretować jako piątki. Warunkiem realizacji takiego scenariusza musiałoby być, abyśmy nie mieli już więcej nowych szczytów, a dziś na wigu taki się utworzył, chyba że utworzyłby się potrójny zygzak WXYXZ Wink dziś już nieaktualny na wigu 20 scenariusz, bo był nowy szczyt.
3. fala złożona podwójna w skład której mógłby wchodzić zygzak (początkowa trójka) i trójkąt ( czy jako trójkąt należy uważać również trójkąt ukośny, czyli klin? hmm nie jest to do końca jasne dla mnie) czyli zgodnie z możliwymi rodzajami korekt złożonych, o których pisze Frost i Pretcher. W tym przypadku fale wzrostowe od 10.09 do 21.09 i od 01.10 do 11.10 musiałyby być trójkami zgodnie z ze strukturą trójkąta 3-3-3-3-3. Tworzylibyśmy obecnie 5 fale trójkąta. Problem polega w tym przypadku na tym, iż korekta złożona powinna być horyzontalna, a obecna założona fala B nachyla się w kierunku przeciwnym do głównego trendu i nie wiem czy można przyjąć taką interpretację. Gdyby fala B była korektą złożoną to winna sie ona zakończyć na trójkącie, czyli obecnie tworzonej fali 5 domniemanego klina. Ona również powinna być trójką, zygzakiem i sięgnąć zgodnie ze współczynnikami Fibonnaciego do ok. 4030 pkt na kontraktach, a więc słusznie Kazimierzu przyjmujesz, iż poziom 4050 pkt powinien zweryfikować ten scenariusz.

Jeśli przyjąć, iż pierwsza fala od 17 do 27.08 była piątką to możliwe są scenariusze:
1. pojedynczego zygzaka (5-3-5) z falą c w formie klina, choć wg Frosta i Pretchera to rzadka formacja (ona również musiałaby dobiegać końca podobnie jak przedstawiona powyżej korekta złożona)
2. podwójnego zygzaka (aktualnie tworzylibyśmy falę c drugiego zygzaka i wszystkie wzrostowe fale należałoby uznać za piątki)
3. pozostaje jeszcze potrójny zygzak i
4. szereg fal pierwszych i drugich (najprostszy i najbardziej moim zdaniem prawdopodobny w "piątkowym" scenariuszu, choć musiałby nas wynieść na bardzo wysokie poziomy w tej chwili dla wielu zapewne niewyobrażalne). Wydłużenia są podobne do podwójnych i potrójnych zygzaków jeśli chodzi o strukturę, ale na szczęście występują o wiele częściej, więc bezpiecznie można od razu zakładać, że to wydłużenie jeśli przyjmiemy piątkę. Gra z trendem ma zwykle największe szanse na sukces Wink, a odwrócenie trendu powinno być wyraźne, żeby się nim zainteresować, więc na pewno nikogo na krótkie namawiać nie zamierzam na tym etapie Wink
To tyle na dziś jeśli chodzi o moje "wypociny" na temat teorii fal.

Pawel77
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2007 22:12
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.07

Witam serdecznie .Przeczytałem Wasze posty ,muszę sie przyznac iż dokładnie nie liczyłem potencjalnego(maxymalnego) zasiegu fali piatej klina .Kazimierz policzył iż max. może to byc poziom 4050p.,Było by to absoltnie zgodne z moimi innymi wyliczeniamia potencialnego poziomu docelowego który na wykresie futures wyszedł mi na poziomie około 4080p(wiadomo iz baza jest silnie dodatnia dlatego wig 20 nie powinien pokonać poziomu 4050p.Pisałem iż zmiana trendu powinna nastapić na początku listopada(około 5-10-metoda graficzna także co do dnia nie jestem wstanie określić).Jeśli ruch indeksu wykonałałby się w ramach klina to wogóle super.Co do innych koncepcji zostana one rozwiane podczas ewentualnych spadków .Wtedy może uda nam się w końcu rozpisać fale rozpoczeta 06.06.13.-choć uważam ,że samo rozpisanie fali nie jest najważniejsze(10 lat interesuję sie teoria fall i muszę stwierdzic iż zawsze powinno się posiłkować innymi metodami analizy .Często teoria pozwalała na perfekcyjną projekcie przyszłości ,ale zdaża się iż formacje wyglądające książkow wcale w ostateczności takimi nie były .Myślę iż idealnie jest jak poziomy wynikające z analizy fall uda się potwierdzić innymi metodomi analizy.Jeśli tak nie jest to nie obstawiałbym własnych pieniędzy na podstawie samej teori.Teoria fal jest natmiast niesamowicie pomocna w przypadku jeśli chcemy wyeliminować pewny scenariusz.Poprostu po przekroczeniu pewnych poziomów dany scenariusz nie może być prawdziwy(Kazimierz powyżej podał taki przypadek.)
pozdrawiam

Pawel77
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 26-10-2007 21:18
Użytkownik

Wracając do fali rozpoczętej 06.06.13 czy według was można przyjąć iż została ona zakończona w dniu 07.07.09 .Można by ją "koslawie "(fala 4 wychodzi poza lini dolna ograniczającą klin) wpisać w ramy klina.Struktura wewnętrzna wcale temu nie zaprzecza-ja tam 5-tek na falach składowych nie widzę wręcz przeciwnie same struktury 3 falowe.Wtedy od 07.07.09 możemy mieć początek fali płaskiej nieregularnej (co stwierdzimy dopiero po ewentualnym ruchu w dół.Klin jest falą 5 i wtedy spokojnie możemy rozpisac cały ruch indeksu od poczatku hossy,z ogromnym prawdopodobieńswem ,że zrobimy to poprawie.

kamilg
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 28-10-2007 10:14
Użytkownik

Jak dla mnie również klin w tym miejscu bardzo by pasował, ale:
1. fala 3 byłaby najkrótszą z fal (od początku października do połowy grudnia 2006) chyba, że jakoś inaczej ją rozpisujesz?
2. zamiast dwóch zygzaków (jak to zwykle w klinach bywa) trójkąt - jako fala druga, a czwarta - płaska rozszerzona

Dennis
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 28-10-2007 12:08
Użytkownik

Data rejestracji: 14.10.07

Koledzy, mam propozycję, by częściej zamieszczać grafikę wykresu indeksu z oznaczeniami wierzchołków według swojej koncepcji. To będzie bardziej obrazowe. Niemniej jednak uwagi w detalach są bardzo słuszne i można się do nich odnosić po obejrzeniu i analizie wykresu. Pozdrawiam ciepłoSmile

kamilg
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 28-10-2007 17:54
Użytkownik

pewnie zadam głupie pytanie Wink , ale nie wiem jak tu wstawić wykres? mam plik .png, klikam na "przeglądaj" w okienku "załącznik" na stronie, wybieram plik i jak go potem załączyć? dzięki z góry za podpowiedź.

Kazimierz
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 28-10-2007 21:00
Główny administrator

kamilg napisał/a:
pewnie zadam głupie pytanie Wink , ale nie wiem jak tu wstawić wykres? mam plik .png, klikam na "przeglądaj" w okienku "załącznik" na stronie, wybieram plik i jak go potem załączyć? dzięki z góry za podpowiedź.

Klikasz "Dodaj odpowiedź" - dopiero wtedy plik jest pobierany i umieszczany na forum.

kamilg
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 29-10-2007 17:49
Użytkownik

spróbuję wstawić wykres z formacją domniemanego "klina na fali c" na fw20

kamilg
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 29-10-2007 22:05
Użytkownik

i jeszcze raz okrojony z uwagi na limit
kamilg dodał/a następującą grafikę:

[12.23Kb]

kamilg
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 29-10-2007 22:21
Użytkownik

Co ciekawe, na dziennym wszystkie fale to piątki. To skłaniałoby do koncepcji podwójnego zygzaka (poniżej)
Może ktoś ma wyrobione zdanie na temat: czy lepsze są godzinowe czy dzienne a może jeszcze inne wykresy?
I jeszcze jedno: Jak zmniejszyć objętość pliku? Przydałby się większy limit. Jak dla mnie ok 200 Kb
kamilg dodał/a następującą grafikę:

[12.38Kb]

Hister
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 29-10-2007 23:52
Użytkownik

Data rejestracji: 05.12.06

Przydałby się większy limit. Jak dla mnie ok 200 Kb

Przydałby się program do obróbki grafiki, żebyś mógł zmniejszyć wielkość obrazka o 50%. Przy takiej krowie na cały ekran trzeba rzucać wzrokiem, żeby coś zobaczyć. Nie wspomnę już o tym, że rozwalasz Kazimierzowi stronę Wink
Mniejszy wykres będzie czytelniejszy.

Pozdrawiam

Kazimierz
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 30-10-2007 16:37
Główny administrator

Kamilu, dzięki za wykresy. Dobrze byłoby jednak, żebyś robił je trochę mniejsze Smile Najlepsze byłyby w standardowych rozdzielczościach powiedzmy 640x480 lub 800x600 pikseli albo zbliżone. Możesz to zrobić zmniejszając okno w MetaStocku do takich mniej więcej rozmiarów, zrobić zrzut ekranu do pliku graficznego i potem w programie do obróbki grafiki wyciąć to co jest niepotrzebne. Konwersja nie zawsze jest wskazana, bo często znacząco pogarsza ona jakość wykresu.
Wykresy, które ja zamieszczam na stronie mają po ok. 10 - 15KB objętości.

Co do prawidłowości oznaczeń fal Elliotta na naszym wykresie, to ja obecnie nie wniosę niczego nowego do sprawy Smile Generalnie jak widzę zgadzamy się co do tego, że ruch wzrostowy od połowy sierpnia tego roku wygląda jedynie na korektę w większej fali korygującej. Ciekawe jest to, że jak dotąd zostaje zachowana pewna zgodność z zachowaniem indeksu DJIA, gdzie po zakończeniu fali wzrostowej wysokiego stopnia na początku roku 1966 rynek wykonał dynamiczną zniżkę, po której nastąpił wzrostowy ruch korygujący, który trwał znacznie dłużej niż spadek i miał znacznie bardziej złożoną strukturę, a do tego jeszcze wyniósł indeks w okolice historycznych wtedy maksimów. U nas jak dotąd jest właściwie tak samo: dynamiczna zniżka od lipca do połowy sierpnia tego roku, od tego czasu mozolne wspinanie się w okolice nowych wierzchołków. Opierając się na analogii z indeksem DJIA należałoby się obecnie spodziewać kolejnego szybkiego spadku w okolice 3200 - 3100 pkt. Zobaczymy. Na razie historyczne wierzchołki skutecznie powstrzymują WIG20 przed dalszymi wzrostami.

Pawel77
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 04-11-2007 00:38
Użytkownik

Co do oznczenia ostatniej fali o której pisaliśmy ,znalazłem przypadkiem w blogu pewnego Pana wykres z dokładnie takim oznczeniem o jakim pisałem.Wklejam link -sam nie mam możliwości wklejania wykresów http://lemansa.blogbank.pl/files/2007/11/w1s.png
Popatrzcie na ciagle powtarzajacy się poziom 4050który mnie równiez wyszedł innymi metodami.Należy zakładac iż tam bedziemy mieć zakończenie fali B,a po B mamy C-ale o tym może podyskutujemy jak obecny scenariusz dojdzie do skutku

kamilg
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 07-11-2007 17:15
Użytkownik

a może podwójny zygzak? i właśnie skończyliśmy falę b drugiego z nich w formie płaskiej korekty. co Wy na to? Nie wiem jak Wy, ale mam opory, aby pod koniec roku wieszczyć większe spadki (chociaż na gruncie Elliotta to żaden argument).
a i jeszcze jedno. czy ktoś mógłby podpowiedzieć w jakim programie do obróbki grafiki można uzyskać pliki o rozszerzeniach akceptowanych na tym forum?

Kazimierz
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 07-11-2007 18:34
Główny administrator

kamilg napisał/a:
a może podwójny zygzak? i właśnie skończyliśmy falę b drugiego z nich w formie płaskiej korekty. co Wy na to? Nie wiem jak Wy, ale mam opory, aby pod koniec roku wieszczyć większe spadki (chociaż na gruncie Elliotta to żaden argument).

Odważna teoria, ale w takim przypadku wewnętrzna fala b drugiego zygzaka miałaby zdecydowanie większą złożoność niż wyższy o jeden stopnień łącznik zygzaków (fala X), a to jest jednak mało prawdopodobne.

Jak dla mnie w obecnej sytuacji mniejsze znaczenie ma prawidłowe rozliczenie całej tej fali wzrostowej według Elliotta, ponieważ nawet gdyby nam się to udało, to i tak nie rzutuje to w zasadniczy sposób na kolejny ruch rynku. Raczej zgadzamy się co do tego, że omawiany przez nas ruch był prawdopodobnie ruchem korygującym w większej korekcie i że historyczne wierzchołki po raz kolejny zatrzymały wzrosty.
Analizując strukturę fal i przyjmując powyższe założenia z teorii fal Elliotta wynika, że kolejne ruchy powinny być coraz bardziej złożone, coraz bardziej skomplikowane w swojej strukturze. Uważam, że to i tak jest cenna informacja.

a i jeszcze jedno. czy ktoś mógłby podpowiedzieć w jakim programie do obróbki grafiki można uzyskać pliki o rozszerzeniach akceptowanych na tym forum?

W każdym programie Smile Wykresy najlepiej zamieszczać w plikach png, rozdzielczość najlepiej 640x480, ewentualnie 800x600 lub zbliżone.

Hister
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 08-11-2007 12:26
Użytkownik

Data rejestracji: 05.12.06

czy ktoś mógłby podpowiedzieć w jakim programie do obróbki grafiki można uzyskać pliki o rozszerzeniach akceptowanych na tym forum?

chociażby darmowy GIMP: http://www.downlo.../354/Gimp/

Dennis
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 11-11-2007 15:46
Użytkownik

Hmm.. czy nie namieszałem nieco z tą propozycją wklejania grafiki? Wydaje mi się, że nie ma większego sensu - tak jak to sugerował chyba kiedyś Kazimierz - określać czy próbować określać porządków falowych o zakresie kilku lub kilkunastu sesji. Określanie wsparć i oporów jak najbardziej. Ale warto przyznać, że natura ludzka jest złożona i koncepcji pojawi się wiele. Po prostu ja zakładam, że nie jestem w stanie trafnie określić drobniejszych ruchów i można je określić post factum.

Co do trendu:
Jak narazie umieliśmy w zasadzie trafnie określić (chyba więcej niż kilku użytkowników), że fala B korekty wyższego rzędu zakończy się powyżej ostatnich szczytów z lipca. Ja obecnie głowię się co może się stać po pierwszej fali wyprzedaży, jakie będzie odbicie i gdzie mamy wsparcie. Osobiście bowiem sądzę, że pierwszym istotnym poziomem wsparcia jest będzie poziom dna fali A, do którego brakuje nam nieco ponad 300 pkt. Tutaj pozwolę sobie na małą dygresję. Uważam bowiem, że teroia teorią, ale wsparcia przetają działać gdy wybucha panika.

Dlategoteż sądzę po emocjach z jamimi mamy do czynienia, że do ich ustabilizowania nieco nam jeszcze brakuje. Zasięg korekty, czyli dna fali C wydaje się więc jeśli chodzi o proporcje, nastroje i stan gospodarki (światowej) dość odległy. Zwracam uwagę na przedwczesne oczywiście przebąkiwania o tym, że GPW może byś samo sobie sterem i okrętem - nasza GPW zachowuje się najsłabiej w regionie. Widać, ze media próbują wszystkich środków, aby pomieszać nam w głowach - choć nie bardzo im się to udaje w stosunku do powiedzmy inwestorów z dystansem, to jednak załe grono napaleńców ciągle trzyma papiery i sądzi, że zaraz wszystko podrośnie. Fala C zakończy się prawdopodobnie w tym momencie, kiedy nietylko wskaźniki będą w strefach skrajnego wyprzedania, ale kiedy (prawie) wszyscy wokół będą przekonani, że nic już nie urośnie.

Czy będzie to zniesienie 38 czy 50%? myślę, że niebawem się tego dowiemy. Czy jest szansa, że dno fali C i dno fali A wyznaczą linię trendu dla rozszerzającego się do dołu opadającego klina, którego górne ograniczenie pozostanie na poziomach ostatnich szczytów? Wiemy bowiem, że czeka nas kolejna fala wzrostowa, ale nie umiemy ocenić kiedy i nie wiemy, czy będzie ona jedynie falą X domniemanego klina czy piątą falą, lub ewentualnie falą pierwszą kolejnego cyklu?.
Osobiście myślę jednak o zniesieniu ok 38%. Ale nie oznacza to niestety, że zaraz potem wzrośniemy.
To rozwiązanie najprostsze i mozliwe do zaakceptowania przy obecnym stanie polityczno-gosodarczym. Pozdrawiam wszystkich .Pfft
Edytowane przez Dennis dnia 12-11-2007 05:03

Kazimierz
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 12-11-2007 09:49
Główny administrator

Dennis, to o czym mówisz według mnie krąży wokół scenariusza, jaki DJIA wykonał pomiędzy rokiem 1966 a 1974, z tym że u nas zostałoby to wykonane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Byłby to trend boczny w postaci rozszerzającego się trójkąta lub ewentualnie klina z horyzontalną lub nieznacznie zniżkującą górną linią i wyraźnie zniżkującą dolną linią formacji. Rynek w czasie wzrostów wyrównywałby historyczne wierzchołki, a w czasie spadków ustalałby nowe średniookresowe dna. Obecnie tworzylibyśmy trzecią falę tej formacji, która powinna się zakończyć w okolicach 3200 pkt. Oczywiście to tylko możliwość rozwoju sytuacji. Jeżeli jednak rynek będzie dążył do realizacji tego scenariusza, to obecnie należy się spodziewać kontynuowania dynamicznych spadków, a następnie mozolnego wspinania się tynku po raz kolejny w okolice historycznych wierzchołków.

Dennis
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 12-11-2007 17:32
Użytkownik

Kazimierz, dokładnie to mam na myśli. Tzn takie podobne sytuacje mieliśmy też w latach 95/96 na WIGu i na DJIA w latach'00/02.
Nie wiem jednak czy rynek nieco nie odbije - dwa dni - to będziemy mieli ząbek. Ale nawet jeżeli odbije to skala nie powinna być duża - max wg mnie to 3700, ale chyba nawet tego nie doczekamy. Potem kolejny zjazd tak, że ruchem pięciofalowym dojedziemy do naszego poziomu. I spokojne formowanie dna przez dwie sesje. Ja na jutro obstawiłem wzrosty. Zobaczymy gdzie będę zmuszony odwracaćShock Pozdrawiam Kolegów

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.12
2,448,340 Unikalnych wizyt