Zobacz temat

 Drukuj temat
WIG - RGR
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 12-11-2007 10:22
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Na dziennym wykresie WIG-u widoczna jest blisko roczna formacja RGR, która jak wiadomo zapowiada spadki. Cienka, czerwona, ciągła linia wyznacza linię szyi formacji, czerwona przerywana linia jest linią do niej równoległą wyprowadzoną z wierzchołka lewego ramienia w celu wyznaczenia możliwego zasięgu wzrostu prawego ramienia. Jak widać, linia ta zadziałała idealnie jako opór. Obecnie domykane jest prawe ramię formacji.
Cała formacja jest wyraźnie skierowana w kierunku trendu wzrostowego, co świadczy o jego jeszcze stosunkowo dużej sile. Jeżeli jednak formacja RGR zostanie potwierdzona, spadki mogą być dramatyczne. Ich zasięg powinien sprowadzić indeks WIG do poziomu co najmniej 45,000 pkt.

Cienka, ciągła, ciemnoniebieska linia widoczna w prawej dolnej części wykresu jest długookresową linią trendu wzrostowego rozpoczynającą się w czerwcu 1992 roku. Linia widoczna na wykresie została poprowadzona przez minima wynikające z miesięcznych cen zamknięcia. Nieco inaczej przebiega ona w przypadku dziennych cen zamknięcia. Rozpoczyna się ona w tym samym miejscu, w dniu 23 czerwca 1992 roku na poziomie 635,7 pkt., a następnie biegnie przez lokalne dna z marca 2003 roku, maja 2005 roku (tu następuje nieznaczne jej przebicie) oraz z czerwca 2006 roku, kiedy to również następuje niewielkie jej przebicie w dół. Na sesji z 9 listopada 2007 roku indeks WIG po raz kolejny dotarł do tej linii, która obecnie działa jako wsparcie.
W przypadku dwóch poprzednich naruszeń tej linii indeks przebijał ją w dół w obydwu przypadkach na dystans wynoszący ok. 4,5% oraz ok. 4,6%, a więc na dystans wręcz identyczny - różnica polegała jedynie na nieco dłuższym przebywaniu indeksu poniżej linii trendu w pierwszym przypadku.

Jeżeli więc dojdzie obecnie do potwierdzenia formacji RGR i głębszych spadków, nastąpi równocześnie wyraźne przebicie w dół długookresowej linii trendu wzrostowego, co niestety da długookresowe sygnały sprzedaży. Mamy więc obecnie do czynienia z sytuacją, która może rzutować w bardzo istotny sposób na kształtowanie się trendów w najbliższych latach. Wszystko obecnie zależy od tego, czy formacja RGR zostanie wykonana, czy też nie.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:


[15.63Kb]
Edytowane przez Kazimierz dnia 12-11-2007 10:24
 
Kazimierz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 12-11-2007 10:31
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Poniżej zamieszczam wykres z długookresową linią trendu wzrostowego wyznaczoną na podstawie dziennych cen zamknięcia. Dystanse przebicia w dół tej linii, o których wspominam we wcześniejszej wypowiedzi, również dotyczą dziennych cen zamknięcia.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:


[15.96Kb]
 
Pawel77
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 07-12-2007 01:51
Użytkownik

Postów: 133
Data rejestracji: 07.04.07

Kazimierz zaglądnołem na "starsze tematy" i narysowołem sobie kreskę lini szyi (twoją kreske)-w tym momęcie mielibyśmy ruch powrotny do tej lini -czyli jesli zaczeło by spadać "na dniach" należałoby "zachować ostrożność"
pozdrawiam
 
Kazimierz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 14-01-2008 17:08
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

Formacja RGR, która kształtowała się na wykresie WIG-u przez blisko rok, została ukształtowana i potwierdzona. Zgodnie z oczekiwaniami rynek rozpoczął wyraźną zniżkę. Na zamieszczonym poniżej tygodniowym wykresie WIG cienkimi, przerywanymi, czerwonymi odcinkami zaznaczyłem minimalny zasięg spadku wynikający z utworzenia tej formacji. Jak widać, rynek powinien spaść do poziomów co najmniej ok. 47,000 pkt.
Druga istotna rzecz do fakt równoczesnego przebicia w dół długookresowej linii trendu wzrostowego, kształtowanej od początku istnienia GPW (cienka, ciemnoniebieska linia). Rynek przebijając ją utworzył wysoką czarną świecę, będącą w dodatku czarnym marubozu zamknięcia (świeca nie posiada dolnego cienia). Górny cień jest symboliczny, co dodatkowo skłania do zaliczenia tej świecy jako czarnej świecy marubozu, która jest świecą obrazującą dużą słabość rynku. W dodatku rynek ustanowił kolejne lokalne minimum, potwierdzając trwający trend spadkowy. Ogólnie analiza wykresu dostarcza właściwie samych negatywnych sygnałów.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:


[14.28Kb]
 
Dennis
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 14-01-2008 18:44
Użytkownik

Postów: 219
Data rejestracji: 14.10.07

Negat jest absolutny i szczerze mówiąc zaczynam powątpiewać w korekcyjne odbicie w dniu jutrzejszym, skoro nie wykorzystano takiej szansy jaka była dzisiaj a odbicie rzeczywiście się należało - widać po proporcjach i układzie świec. Graficznie to ta formacja jest po prostu odrażająca. Nie chcę myśleć ile możemy spaść jeśli jutro nie odbijemy.
 
Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.45
2,477,365 Unikalnych wizyt