Zobacz temat

Drukuj temat
WIG20 intra 13-11-2007
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2007 10:36
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Dynamiczne spadki na WIG20 zostały zatrzymane na horyzontalnej linii wsparcia na poziomie ok. 3600 pkt. Przebicie tej linii w dół o ok. 50 pkt. świadczy o dużej sile trendu spadkowego. Póki co, ten poziom jednak chroni rynek przed dalszymi spadkami.
Pierwszy opór to poziom ok. 3625 - 3640 pkt. Kolejny, znacznie mocniejszy, wynikający z istnienia nie domkniętej luku bessy, to przedział 3700 - 3730 pkt. Dopiero przebicie w górę tych poziomów może dać rynkowi szansę na dalsze wzrosty. Na razie w horyzoncie krótkookresowym rynek w dalszym ciągu znajduje się w mocnym trendzie spadkowym.
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[12.42Kb]

Hister
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2007 14:24
Użytkownik

Data rejestracji: 05.12.06

Zgadzam się. Z tym, że przebicie 3540 będzie oznaczało spadek do ~3450

Dennis
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2007 18:51
Użytkownik

Data rejestracji: 14.10.07

Dzisiejsza sesja całkowicie mnie zaskoczyła. Nie jestem pewien czy to aby nie wszystko w ramach oczekiwanego ząbka. Oczywiście szanse na wybicie w dalszym ciągu widzę, ale prawdziwe przerażenie na początku sesji i nieudane próby wybicia oraz znaczny obrót na spadku nie dają moim zdaniem większych szans na kolejne odbicie. 3700 to teraz brzmi jak marzenie. Shock

Pawel77
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2007 00:19
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.07

jutro(dziś jest już po 24) może być jednak dniem odwrotu(pod korekte spadków) metoda graficzną wskazuje uparcie ,że należy się tego spodziewać .Pozatym jakby spadało w takim tępie to dna docelowe załapało by za kilka dni a mnie zmiana trendu w średnim terminie wypadła dopiero około połowy grudnia .

Dennis
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2007 12:24
Użytkownik

Paweł - Znajdujemy się na krawędzi, wszystko leci, jak ameryka też będzie lecieć to nic nas chyba nie uratuje? pozdr

Pawel77
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2007 12:57
Użytkownik

A tu Denis masz racje slęczenie po nocach mi szkodzi powtórzyłem analize rano i okazało się ,że punkt zwrotny wskazał na szczyt 14.11.dobrze że w porę się zorientowałem bo bym popłynął.Poprosty wszystie wskazania ta metodą pokazywały szczyty(to jest tylko problem z metodami graficznymi -potrzebna jest duża precyzja.
pozdrawiam

Dennis
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2007 13:04
Użytkownik

Smile Paweł, wolałbym wybicie w górę. Wtedy GPW nie straci klentów i będą obroty a to będzie podstawa do jakiegokolwiek handlu i prspektywy na przyszłość. A jak będą same spadki to nici z gry - tylko nudne konsolidacje. Tak według mojej oceny to wybicie wczorajsze było jedynie tym pierwszym ząbkiem.

Pawel77
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2007 16:45
Użytkownik

Też wolałbym wybicie w góre.Zobaczymy jak będzie.Poziomy docelowy które wyznaczyłem zbliżają się w szybkim tępie .Jeśli nie nastapi jakaś większa konsolidacja między falami spadkowymi to zostaną one osiągnięte dużo szybciej niż myslałem.Ale czas pokaże .

olek
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 08:42
Użytkownik

Data rejestracji: 01.12.06

Moim zdaniem skonczylismy spadki.

Kazimierz
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 10:01
Główny administrator

olek napisał/a:
Moim zdaniem skonczylismy spadki.

Ale co dalej?

Siła trendu spadkowego jest w dalszym ciągu duża. Moim zdaniem odwrócenie trendu z obecnych poziomów jest mało realne.

Najbliższe istotne wsparcie to poziom ok. 3460 pkt., istotny opór ok. 3540 pkt. Moim zdaniem na razie nie pojawiły się sygnały mogące nawet zasygnalizować możliwość zmiany trendu na wzrostowy, ale konsolidacja na obecnych poziomach jest możliwa.

Dennis
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 10:18
Użytkownik

Też uważam, że zbyt duży jeszcze optymizm w narodzie - najpierw 460 a potem mozolna korekta w górę.., albo konsolidacja w w granicach 460-540. Ale są już dywergencje na wskaźnikach a odległości pomiędzy kolejnymi dołkami coraz mniejsze..

Kazimierz
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 10:32
Główny administrator

Póki co (godz. 10:30) indeksy małych i średnich spółek spadają po ok. 3%.

Za Onet.pl:

Prasa o GPW: panika, pogrom, strach

(Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, Parkiet, tm/16.11.2007, godz. 07:23)

Panika wśród inwestorów posiadających akcje małych i średnich spółek, które były liderami czteroletniej hossy. Ich indeksy giełdowe zanurkowały, a w funduszach inwestycyjnych klienci drżą o swoje zyski - informuje "Gazeta Wyborcza".

Gazeta dodaje, że przedstawiciele towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) nie kryją, iż to ich zlecenia sprzedaży akcji stoją w dużej części za ostrą przeceną na parkiecie.

- W ostatnich dniach trzy-cztery razy wzrosła wartość zleceń składanych przez klientów chcących wycofać pieniądze - przyznaje dziennikowi anonimowo członek zarządu dużego funduszu. - Do ludzi z pewnym opóźnieniem zaczyna docierać smutna prawda, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadków na giełdzie stracili nawet po kilkanaście procent pieniędzy - dodaje.

Dotychczas fundusze obsługiwały wypłaty z rezerw gotówki, jednak z informacji do jakich dotarła "Gazeta Wyborca" wynika, że w wielu funduszach ta rezerwa się wyczerpuje i zarządzający muszą sprzedawać akcje, nie patrząc na ceny. Więcej w "Gazecie Wyborczej".

"Puls Biznesu" zwraca uwagę natomiast, że to już druga w ostatnich dniach tak gwałtowna przecena maluchów. Zaledwie tydzień temu indeks małych spółek zanurkował o 4,3 proc.

Według cytowanego przez gazetę ekonomisty Noble Banku, Alfreda Adamca dotkliwa przecena maluchów wzięła się sta, że "ten segment rynku był zdecydowanie przeszacowany Ludzie kupowali jednostki funduszy tylko dlatego, bo nakręcały ich rekordowe stropy zwrotu.

Poza tym krajowych inwestorów mogły też rozczarować wyniki finansowe mniejszych spółek oraz nieciekawa sytuacja panująca na światowych rynkach finansowych związana z kryzysem hipotecznym.

Analitycy radzą inwestorom: a) przeczekać, b) przerzucić się na duże spółki, c) spakować giełdowe manatki. Więcej w "Pulsie Biznesu".

Gazeta Giełdy "Parkiet" również zwraca uwagę, że do wyprzedaży mogły się przyczynić kiepskie wyniki finansowe firm. Dziennik podlicza ponadto, że w październiku z funduszy inwestujących w małe i średnie spółki odpłynęło 300 milionów złotych. Więcej w "Parkiecie".

Pawel77
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 14:43
Użytkownik

Witam mój poziom docelowy na MWIG40 został prawie zrealizowany,jeszcze troche zabrakło ,zatem zakładam zcenariusz z konsolidacja-korekta spadków i ostatnia fala spadkowa na maluchach.która zakończy się w okolicach 3700(może poowstanie podwójne dno jako baza do wybicia.Także mam nadzieje iż rzeczywiście zmiana trendu nastąpi około połowy grudnia.

Pawel77
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 16-11-2007 20:21
Użytkownik

I jeszcze jedna uwaga 3 metody analizy wskazały na poziom około 3355 na miejsce lokalnego dna .Czy wam też pokazuje się taka opcja wystąpienia ewentualnego lokalnego dołka od którego mogłaby zacząć się korekta spadków ?

Hister
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 17-11-2007 23:01
Użytkownik

Data rejestracji: 05.12.06

Czy wam też pokazuje się taka opcja wystąpienia ewentualnego lokalnego dołka od którego mogłaby zacząć się korekta spadków ?

Nie. Mi to wygląda na koniec spadków. Przebicie 3540 będzie potwierdzeniem. Zejście poniżej 3445 oznacza krach Wink
Hister dodał/a następującą grafikę:

[24.82Kb]
Edytowane przez Hister dnia 17-11-2007 23:03

Pawel77
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 17-11-2007 23:55
Użytkownik

W sumie 5 fal się ukształtowało ,jedyna istnieje opcia że falka 5 może się jeszcze rozwinąć tak,że wtedy stanie się najdłuzsza z fal impulsu (1>3>5),wtedy tylko można przyjąć taką opcie z poziomem około 3350.Ale potwierdzeniem ,że ta opcia jest niemożliwa do realizacji było by przekroczenie 3660 punktów czyli szczytu falki 4.Patrząć na fale rzeczywiście najprawdopodniniejszy scenariusz to odbicie z obecnego poziomu.Zastanawia mnie tylko oczywistośc tego ruchu-większośc się tego spodziewało-poziom wręcz "gazetowy" ,ale zobaczymy.Tak naprawde nie ma sensu upierać się przy scenariuszu ale zareagowac na sygnał
Ja pomimo wszystko zakładam jeszcze spadek bo poziomy docelowe -nie na wszystkich indeksach zostały osiągnięte (Jak narazie maluchy wykonały(prawie) poziom docelowy."Na chłopski' rozum na poziom 3355 nie widac żadnego wsparcia oprócz kanału trendu który powstrzymał poprzednią fale spadkową . Metoda którą stosuję mówi tylko o tym ,ze jeśli indeks dotrze do tego poziomu to od niego powinno nastąpić odbicie dlatego też pytam wszystkich o opinie w sprawie mewentualnych scenariuszy rozwoju sytuacji.
pozdrawiam

Dennis
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 18-11-2007 14:07
Użytkownik

Paweł - Wydaje się, że w tym momencie ważniejsze jest, że znajdujemy się w fali C. Typowe w takim ruchu korekcyjnym jest powiedzenie - a wydawało mi się, że już nie będzie taniej. Fala spadkowa C nie musi od razu oznaczać, że mamy do czynienia z krachem. Mowa oczywiście o WIG20, bo pozostałe indeksy wyraźnie połamały przecież wszelkie wsparcia. Jednak zdecydowanego odbicia można się spodziewać w każdej chwili a wszystko zależy od zachowania indeksów na Wall St. Uważam jednak, że WIG20 bez wyraźnego pretekstu nie będzie miał siły wybić się ponad 3600 - 650. Na poziomie 3642 mielibyśmy zniesienie 38%. Taki możliwy zasięg ewentualnej korekty w górę nie wpłynie na siłę dalszego ruchu w dół.
Pozdrawiam Kolegów Smile

Pawel77
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 18-11-2007 18:49
Użytkownik

Denis-co do korekty myślę ,że rzeczywiście 3600 jest silnym oporem,także obserwujemy i reagujemy a jak znowu zacznie spadac to przy poziomach docelowych wskakuję spowrotem w akcje(MWIG40-już prawie pozwala)szczególnie jak do tych poziomów będzie dochodzić około połowy grudnia.Jesli jednak w najblizszych dniach indeks Wig 20 dojdzie do poziomu 3355 to zaryzykowałbym na chwile wskoczyć w pozycje L.

pozdrawiam

Pawel77
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 18-11-2007 19:41
Użytkownik

I jeszcze jedno co do poziomu 3355 .Jakby sie dokładnie przygladnąć i zastosować klasyczna AT to jeśli indeks dotrze do poziomu 3355 to na 100% od niego silniej odbije .Uzasadnienie oprócz moich wyliczeń jest ( opisanej lini łaczacej dołki) i linia 4,5letniego trendu wzrostowego na którą nie zwróciłem do tej pory uwagi.Także kto szuka ten znajduje -metoda nie klasyczna znalazła potwierdzenie w poziomach liczonych klasycznymi metodami -teraz niech tylko tam dotrze...................................

pozdrawiam

Kazimierz
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 19-11-2007 10:08
Główny administrator

Moim zdaniem istotne jest to, co Hister zaznaczył na swoim wykresie, a mianowicie opór na poziomie 3540 pkt. Żeby cokolwiek wzrostowego mogło się wydarzyć, najpierw trzeba przebić ten poziom. A i to będzie na razie świadczyć tylko o tym, że trend spadkowy nieco wyhamował. Myślę, że w perspektywie kilku najbliższych sesji można spodziewać się co najwyżej korekty trendu spadkowego, ale nie jego odwrócenia.

Mówicie o fali c fali płaskiej. Może to jest właśnie taka formacja. Ale w przypadku klasycznej fali płaskiej, której możemy tu oczekiwać, fala c powinna być dłuższa w czasie od fali a. A tymczasem rynek znajdowałby się dopiero w okolicy połowy czasu formowania się fali a lub nieco dalej w zależności od tego, gdzie przyjmiemy początek fali a - jeżeli oczywiście będzie to fala płaska. W każdym razie w celu wypełnienia tej zależności rynek powinien w dalszym ciągu spadać.
A poza tym patrzę na miesięczny wykres DJIA z lat 1966 - 1982 i jeżeli analogia z tym wykresem powtórzy się u nas, to WIG20 powinien spaść w obecnej fali spadkowej wyraźnie poniżej poziomu 3270 pkt. - prawdopodobnie w okolice 3120 pkt.
Z pobieżnych obliczeń zależności czasowych fal wynika, że znaczącego dołka (prawdopodobnie zakończenia obecnej fali spadkowej) możemy spodziewać się pod koniec grudnia tego roku lub w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku. A jak będzie, to zobaczymy.

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.19
2,472,939 Unikalnych wizyt