Zobacz temat

 Drukuj temat
NASA jest gotowa korzystać z rosyjskiego transportu
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2008 13:14
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

05-02-2008 08:17

Gdy wahadłowce amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zostaną wycofane z eksploatacji, a prywatne firmy nie będą w stanie zapełnić powstałej luki, w zakresie transportu załogi i ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) USA będą zdane na rosyjskie statki kosmiczne.

- Choć nie podoba mi się myśl, że Stany Zjednoczone mogą nie mieć wyjścia, jak tylko kupować usługi transportowe od Rosji, cieszę się, że Rosjanie są naszymi partnerami, i że mają takie możliwości - powiedziała Shana Dale z zarządu NASA.

Obecnie NASA ma do dyspozycji trzy wahadłowce: Atlantis, Endeavour i Discovery, jednak w 2010 r. wszystkie mają zostać wycofane z eksploatacji. Wprawdzie Lockheed Martin pracuje już nad nowym promem kosmicznym Orion, jednak będzie on gotowy do lotów najwcześniej w 2014 roku.

Po wycofaniu z użytku obecnej floty kosmicznej, NASA planuje zlecić transport ludzi oraz komponentów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) prywatnym firmom.

W 2006 r. przeznaczyła 500 mln na rozwój dwóch dobrze zapowiadających się spółek, które miały skonstruować własne statki kosmiczne. W ubiegłym roku okazało się, że jedna z nich nie zdołała pozyskać odpowiednich środków z sektora prywatnego, wobec czego NASA zamierza na jej miejsce wyłonić inną spółkę.

Druga z nich, SpaceX, zapewnia, że projektowana przez nią rakieta Falcon 9 powstanie na czas. Przed końcem bieżącego roku ma być gotowa do testów.

Źródło : PAP
 
Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,472,943 Unikalnych wizyt