Zobacz temat

Drukuj temat
WIG20 intra 25-02-2008
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 26-02-2008 12:46
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Nie pisałem niczego nowego odnośnie analizy rynku, bo nic ciekawego na nim nie działo się - i nie dzieje się. Rynek w dalszym ciągu znajduje się w słabej korekcie wzrostowej, od połowy lutego tworząc wąski trend horyzontalny ze wsparcie na poziomie otwarcia spadkowej luki z połowy stycznia tego roku. Wczoraj rynek przebił w dół dolną linię trendu korekty wzrostowej, dzisiaj wykonuje ruch powrotny. Co prawda w dalszym ciągu mieści się w wąskim przedziale trendu bocznego, ale sprawia wrażenie, że jest coraz cięższy. Według mnie, gdyby rynek miał dłużej rosnąć, ów horyzontalny, wąski ruch powinien się był już zakończyć. W okolicach 3200 pkt. przebiega linia szyi formacji RGR.
Rynki akcji od pewnego czasu znajdują się w marazmie, podobnie rzecz wygląda na Forexie. Oznacza to, że zbliża się chwila rozpoczęcia nowego, wyraźnego trendu. Zbliża się też Dzień Kobiet, który często rozpoczynał znaczące ruchy rynkowe Wink
Kazimierz dodał/a następującą grafikę:

[11.67Kb]

FURMAN
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26-02-2008 12:52
Użytkownik

Data rejestracji: 28.11.06

A baza dalej "mocno" dodatnia i "kosmicznie" duży LOP utrzymujący się od kilku już tygodni...
pozdrawiam

Kazimierz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 27-02-2008 10:27
Główny administrator

Na zamieszczonym na początku wątku wykresie nie ma tej linii, ale zwróćcie uwagę na to, że w obrębie tej wąskiej formacji horyzontalnej kolejne wierzchołki układają się coraz niżej, co świadczy o rosnącej presji spadkowej. Najbliższy opór znajduje się na poziomie otwarcia ostatniej czarnej świecy widocznej na wykresie, czyli w okolicach 3050 pkt.
Cena baryłki ropy naftowej przekroczyła 100 dolarów, pomimo spadającego dolara widać na naszych stacjach wyraźny wzrost cen paliw w ciągu ostatniego tygodnia z okolic 4,05 do 4,24 za 1 litr Pb95.
Rekord wszech czasów na notowaniach EUR/USD - naruszony poziom 1,50 - prawdopodobnie nastąpi kontynuacja długookresowego trendu wzrostowego.
USD/PLN znajduje się na najniższym poziomie od sierpnia 1995 roku.

Pawel77
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 02-03-2008 14:47
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.07

Może pokusimy się o określenie zasięgu ewentualnej fali spadkowej -kilka kresek przecina mi się w okolicy 2540 punktów.Jeśli w okolicy 7-10marca indeks zaliczyłby ten poziom to uznałbym go za absolutne dno fali spadkowej.

Dennis
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 02-03-2008 20:51
Użytkownik

Data rejestracji: 14.10.07

Paweł, pierwszy poważny poziom wsparcia to szczyt hossy internetowej z roku 2000, znajdujący się na poziomie ok 2400, chociaż dno lokalne może wystąpić wyżej lub nizej. Na obecnym etapie trudno powiedzieć. Jeszcze raz przypominam, że fundusze posprzedawały papiery wyżej i chcą odkupić niżej, tak nisko jak się da, ale wcale nie muszą się z tym spieszyć, ponieważ trend mamy klarowny i prędko się on nie skończy. Nie liczyłbym w chwili obecnej na większe odbicia niż 50-150 punktów.

Pozdumowując wydaje mi się, że moment na określenie zasięgu obecnego impulsu jest chyba za wczesny. Ale wstępnie długość fali pierwszej (od szczytu) powinna zostać wykonana. Zakładam bowiem, że schodzimy piątką i zakończyliśmy falę czwartą. Po tej piątce korekta ABC i kolejna piątka. Przy takiej sytuacji gospodarczej nie widzę innych scenariuszy. Pisałem, że do wiosny będzie po wszystkim i będzie rzeczywiście, ale w odniesieniu do fali piątej obecnego impulsu. Korekta ABC może dać różne zniesienia i będzie z pewnością szybka (może 3 - 4 miesiące). Po tej korekcie, zaliczymy na bank drugą piątkę spadkową i ona będzie jak tortura kropli wody - łagodniejsza w sile i dłuższa w czasie.

Cierpliwość będzie wtedy pożądaną cnotą - to dotyczy zwłaszcza łapaczy dołków.

pozdro
Edytowane przez Dennis dnia 02-03-2008 21:00

Kazimierz
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 04-03-2008 19:43
Główny administrator

Pawel77, co do prognoz zasięgu obecnej fali spadkowej uważam, że rynek będzie trzymany przez przebitą wcześniej w górę linię trendu spadkowego - na wykresie jest to niebieska linia. Postaram się niedługo zamieścić odpowiednie wykresy, ale ogólna ich wymowa jest taka, że możemy spodziewać się tego, o czym kilka tygodni temu pisał Hister, a mianowicie ukształtowania czegoś na kształt podwójnego dna z minimami ze stycznia tego roku, po czym powinna wystąpić większa fala wzrostowa, będąca prawdopodobnie falą korygującą. Napiszę niedługo, jak to wygląda na wykresach.

Dennis
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 04-03-2008 22:32
Użytkownik

Nie zgadzam się, zwalimy sie poniżej ostatniego dołka. W moim odczuciu OFE zaczęły wyprzedaż aktywów
Edytowane przez Dennis dnia 04-03-2008 22:35

Pawel77
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 04-03-2008 23:02
Użytkownik

Kazimierz poprowadziłem w programie kreske -rzeczywiście wtedy spadek musiałby sie zaczymać w okolicy dołka styczniowego.
Denis czemu OFE miały by wyprzedawać akcje przekroczyły dopuszczalny limit?

Dennis
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 05-03-2008 06:33
Użytkownik

A czemu miałyby nie sprzedawać? Czy uważasz, że to dzisiaj atrakcyjne lokaty? Te akcje są niczym nie zabezpieczone, bo sprytnie postarano się, by OFE nie mogły inwestować w instrumenty pochodne. Czy uważasz, że jeśli indeks znajdzie się na poziomie 1400 - 1800 w portfelach OFE nie ubędzie akcji?? Czy uważasz, że zarządzający dadzą znać, że zaczynają wyprzedaż? Czy uważasz, że OFE wcale nie sprzedadzą akcji nawet na tak przyzwoitych poziomach jak obecne??

Zapraszam do odwiedzenia strony:

http://picasaweb.google.pl/robikon/Wykresy/photo#5174121243835539842

Zamieściłem dwa wykresy, gdzie proporcje dotychczasowych ruchów sprawdzają się w każdym przypadku i to w detalach. W narożniku górnym po prawej jest lupa, można powiększyć wykres
Edytowane przez Dennis dnia 05-03-2008 06:37

FURMAN
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 05-03-2008 11:09
Użytkownik

Data rejestracji: 28.11.06

Panowie, WIG zapewne będzie się kierował w okolice 26000-27000 punktów, czyli czeka nas jeszcze spadek od obecnych poziomów o jakieś 40-45% o ile dobrze liczę.
Nie mam w tej chwili możliwości zerknięcia na wykres długoterminowy ale o ile dobrze pamiętam właśnie na tych poziomach znajduje się najważniejsze ze wsparć dla WIGu.
Tam dopiero rozegra się decydująca walka, albo byki ją wygrają i jedziemy powoli (przez wiele lat) na nowe szczyty, albo......nurek głęboki.
Osobiście sądzę, że będzie to ten drugi scenariusz niestety Sad
pozdrawiam

Pawel77
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 06-03-2008 13:53
Użytkownik

Po ostatnich sesjach mam wrażenie ,że spadki już się skonczyły -jakaś fala załamana .To jest tylko wrażenie ale ze wzgledu ,że nie mam co do dnia okreslonego dnia docelowego postanowiłem zamkąć opcje i spokojnie poczekac na rozwój sytuacji.
Z ważnych spostrzeżeń zauważyłem na opciach cal OW20C8300 ruch kupna 100opcji-po 300 zł.-wczoraj.Pisałem kiedyś iż takie transakcje zaczeły pojawiać się na opciach put po czym indeks zleciał z 3700 na 2700.Wychodzi na to iż plan jest aby rozliczenia było znacznie powyżej 3000p.aby zarobili wystarczy aby rozliczenie było powyzej 3030p.
Co do OFE to mam wrażenie ,że akurat pracujacy tam zarządzający ,reaguja tylko na przekroczenia dopuszczalnych ilości akcji ,wyprzedaznie rynku ze sprzedaża to nie jest ich domena .
Co do wykresu proporcie naprawde pięknie działają i potwierdzają ważność poziomów jako przyszłych oporów.Matematyka "rzadzi" światem
pozdrawiam

Dennis
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2008 10:43
Użytkownik

Paweł, co do OFE - uważasz, że wszystkie OFE postępują zgodnie tak samo? że prowadzą wspólną strategię w obliczu ryzyka? Pewnie niektóre będą chciały być szybsze...
No chyba, że masz informacje z pierwszej ręki. Ja takich nie mam, opieram się na tym co widzę, w szerszym tego słowa znaczeniu.
Co do Twoich prognoż, to niedawno mówiłeś o poziomie 2500 około, że tam będziesz dokonywał zakupów ale tylko z WIG20.
Do faktu, że ktoś otworzył 100 czy 200 opcji nie przywiązywałbym znaczenia.
Ale każdy robi jak uważa.
Tak czy owak, do dna daleka droga jeszcze - mowa o dnie bieżącego impulsu, a nie o dnie zniesienia.

pozdrawiam inwestorówCool

Dennis
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2008 10:54
Użytkownik

Wczoraj widziałem na jakichś portalach wezwania do KNF, żeby zajęła się tymi, którzy "odważyli się" wczoraj sprzedawać akcje z WIG20.
Bojowe nastawienie w narodzie panuje, tylko efektów nie widać.
Ciekawe skąd to sie bierze??
Myślę, że wiedzą nieliczni...

Pawel77
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2008 18:53
Użytkownik

Denis co do pozimów to pisałem iż na tym poziomie przecina się kilka kresek -jeśli indeks zagości w tych rejonach to będę tam zakupywał opcje .W chwili obecnej poprostu zamnałem opcje put które kupiłem 15.02 pod punkt zwrotny.
Zamykając opcje kierowałem się bliskością bardzo ważnego punktu zwrotnego który ma być "na początku marca"-ale nie mam go obliczonego dokładnie bo poprostu na wykresie kilkuletnim mając narzedzia jakie mam nie jest to możliwe.Innymy metodami wychodzi zmianan trendu we wtorek 12.03-może wtedy.Poprostu wziołem pod uwagę iż możemy mieć do czyninienia z falą załamaną .Teraz będę polował na opcje call ,ale zaczekam z tym tematem do sygnału kupna lub do spadku indeksu do poziomu 3500w ciągu najbliższych kilku sesji.

Dennis
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2008 22:52
Użytkownik

Paweł, uważam opcje za dość ryzykowny instrument - nikły obrót i duże wahania, ale to na wszystkich pochodnych ostatnio. Co do zmiany trendu - nie widzę argumentów - gadamy o tym tutaj od miesiąca i nie ma żadnego znaczącego wybicia. To 2500 to jest z pewnościa poziom, przy którym możemy na szybko coś kupować. Ale czy ten dołek wypadnie 12 marca?? A swoją dorgą interesuje mnie metoda

Pawel77
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 09-03-2008 09:42
Użytkownik

Denis to czy wypadnie 12marca nie jestem przekonany do końca jest to tylko próba doprecyzowania punku zwrotnego wynikajacego z analizy czasu na wykresie kilkuletnim.Ma to być punkt o bardzo duzym znaczeniu czyli rozpoczynajaący nowy trend .Jeśli 12marca bedzie dno(najniższy punkt indeksu) to kupie opcie call.Uważam iż opcie nie są idealnym instrumentem do inwestowania ,ale jesli nie mogę siedzieć przed komputerem cały dzień jest to jakaś alternatywa.
Jeśli chodzi o metody do analizy czasu stosuje głównie metody graficzne ,ale korzystam również z współczynników fibo.

Dennis
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 09-03-2008 19:44
Użytkownik

Paweł, Przy tych niemrawych ruchahc naszego indeksu, nalezy z ostrożności założyć, że czeka nas ostry zjazd - to też będzie odmianą dla rynku, na którą czekasz. Potwierdzi się wtedy po raz kolejny efekt marca - czyli ostre tąpnięcie. Taki scenariusz moze się spokojnie sprawdzić. Potwierdzają to ruchy indeksów amerykańskich w ostatnim tygodniu - codzień nowy dołek. Brakuje tylko zakończenia w postaci gwałtownego oberwania rynku. W piątek dramatycznie wyglądały notowania DJIA. Na spadkach następował gwałtowny wzrost obrotów i mozolne próby wyjścia w górę, które kończyły się fiaskiem. To jest ostateczne "disclosure", które pomoże wytrzeźwieć resztce optymistów.

Nie będzie żadnych rajdów w górę, jeśli ameryka runie. Nie będzie nawet zatrzymania, póki nie spadniemy na 1800 na indeksie.

Ja nie mam złudzeń. My z pewnością będziemy też spadać mocniej niz ameryka, bo przez lata nasze wzrosty wyniosły dwa razy tyle co DJIA.
Coraz bardziej wątpię w zatrzymanie na szczycie hosssy internetowej.

A jeśli szybko spadniemy do poziomu 1800 to może implikować znaczące odbicie ale i późniejsze ostateczne zatrzymanie na poziomach ok 1000 pkt (FURMAN)

Przypominam, ze WIG20 zaczęliśmy liczyć na poziomie około 600 pkt
Jeśli mam mówić szcerze - nie chcę za żadne pieniądze, by taka prognoza się ziściła. To będzie koniec rynku kapitałowego na dłużej niż myślimy...

Pawel77
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 10-03-2008 22:05
Użytkownik

Denis ja podchodzę teraz z dużą elastycznoscią do poziomów.Mamy początek marca i bardziej teraz koncentruje się na sygnale kupna aby ustawić się na wzrosty niż na wyczekiwaniu nowych minimów.Jak będę to super jak nie to też dobrze .Poprostu wchodzę z pierwszym wyraźnym sygnałem kupna.Ja zakładam że jakiś wzrost po tym punkcje jednak będzie jaki niewiem zastanawiał będę się po ukształtowaniu pierwszej fali .
pozdrawiam

Kazimierz
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 11-03-2008 17:50
Główny administrator

Dennis napisał/a:
Przypominam, ze WIG20 zaczęliśmy liczyć na poziomie około 600 pkt

Dennis, nie mieszaj ludziom w głowach Smile Indeks WIG20, tak samo jak wcześniej WIG, zaczął być kwotowany od poziomu odniesienia wynoszącego 1000 pkt.
Chyba chciałeś powiedzieć, że hossa na indeksie WIG rozpoczęła się w roku 1992 z poziomu ok. 600 pkt.? (dokładnie 635,3 pkt.)

Dennis
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 11-03-2008 18:43
Użytkownik

Kazimierz, biję sie w piersi, dzięki, że mnie wyręczyleś - czeski błąd po prostu...

A tak przy okazji - doszliśmy do wewnętrznej linii trendu prowadzonej po wierzchołkach od początku marca. I co dalej?? Moim zdaniem jutro trche oddamy..

pozdrawiam

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.30
2,477,315 Unikalnych wizyt