Zobacz temat

Drukuj temat
Wykresy w PLN_I
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 08-12-2006 09:02
Główny administrator

Data rejestracji: 16.10.06

Zastanawiałem się ostatnio, w jaki sposób należałoby sporządzać wykresy, aby przedstawiały one realną zmianę inwestowanego kapitału. Doszedłem do tego, że należy wykonać podział na inwestorów krajowych oraz zagranicznych. Dla inwestorów krajowych, którzy nie muszą dokonywać przewalutowań, odpowiednim wykresem będzie wykres uwzględniający inflację. Natomiast dla inwestorów zagranicznych, którzy w celu zakupu papierów wartościowych na danym rynku, a później w celu wydania zarobionych w ten sposób pieniędzy muszą dokonywać przewalutowań, dobrym wskaźnikiem efektywności ich inwestycji będą wykresy sporządzane w przeliczeniu na indeks walutowy. Dla inwestora zagranicznego inwestującego w Polsce taki wykres powstaje przez pomnożenie wartości zamknięcia na przykład indeksu WIG20 przez wartość indeksu walutowego PLN_I i podzieleniu otrzymanej wartości przez 1000 dla otrzymania odpowiednio niskiej wartości nominalnej. Sama wartość nominalna nie ma większego znaczenia - najważniejszy jest sam wygląd wykresu i proporcje pomiędzy ruchami cen. Poniżej zamieszczam dzienny i tygodniowy wykres dla WIG20 sporządzony w ten właśnie sposób.
Wykresy będę starał się aktualizować co tydzień po zamknięciu tygodnia.

analizyrynkowe.cal.pl/wykresy/p_WIG20_dz_pln_i.png

analizyrynkowe.cal.pl/wykresy/p_WIG20_tyg_pln_i.png

Wykres tygodniowy to wręcz poezja. Zwróćcie uwagę na wsparcia w latach 1995, 1998, 2001 oraz 2002. Trzeba było kupować Wink
Od końca raku 2002 trwa fala wzrostowa tego samego stopnia co fala z lat 1995 - 1997. Na obecnej fali wzrostowej zaznaczyłem procentową równość z poprzednią falą wzrostową (poziome, szare odcinki). Jak widać, obecnie indeks nieznacznie przekroczył dystans równości z poprzednią falą wzrostową. Czy będzie miał siłę na kontynuację wzrostów do dystansu na przykład 1,618 poprzedniego wzrostu? Wątpię. Ale to rynek da odpowiedź.

W analogiczny sposób sporządziłem wykresy dla DJIA, tyle że z wykorzystaniem indeksu dolara.
Edytowane przez Kazimierz dnia 03-02-2007 19:42

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,431,531 Unikalnych wizyt