Zobacz temat

 Drukuj temat
Ropa naftowa z uwzględnienim inflacji
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 30-04-2007 09:31
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

analizyrynkowe.cal.pl/wykresy/ROPA_INFL.png

Data publikacji: 1 lipca 2005 roku

Średnia roczna cena ropy naftowej przekroczyła na koniec czerwca 2005 roku wartość 25 dolarów. Tym samym zrealizowała się moja prognoza dokładnie sprzed roku, opracowana na koniec czerwca 2004 roku przy cenie baryłki ropy wynoszącej 19,15 USD oraz średniej cenie rocznej na poziomie 17,63 USD.
Obecnie najbliższy znaczący opór dla tego surowca to poziom 29,40 - 29,50 USD, którego przebicie może otworzyć drogę do historycznych maksimów.

Data publikacji: 1 lipca 2004 roku

Wykres ropy naftowej składa się z miesięcznych kursów zamknięcia uwzględniających inflację oraz średniej kroczącej liczonej z kursów zamknięcia z ostatnich 12-tu miesięcy, która odzwierciedla średnią cenę ropy naftowej w ciągu ostatniego roku (licząc miesiąc - do - miesiąca). Wykres ten dostarcza bardzo interesujących informacji.
Począwszy od roku 1986 do roku 2003 kurs ropy naftowej tworzył formację horyzontalną o zakresie wahań pomiędzy około 10 a 18 dolarów. W tym czasie doszło do dwóch wyraźnych wybić z kanału: bardzo mocnego wybicia w górę w drugiej połowie roku 1990 oraz znacznie mniejszego wybicia w dół w latach 1998 - 1999. To drugie wybicie można uznać za klasyczną "pułapkę bessy" - następuje wybicie ceny w dół z ważnej formacji potwierdzające kontynuację trendu spadkowego, po czym następuje gwałtowny odwrót i zwyżka cen. Zwyżka rozpoczęta na przełomie lat 1998 i 1999 ma dosyć dużą dynamikę. Linie trendu wzrostowego mają coraz większe nachylenie świadczące o przyspieszaniu trendu wzrostowego (szare, przerywane linie). Rok 2004 przyniósł do tej pory, jak się wydaje potwierdzone wybicie w górę z ponad 17-to letniej horyzontalnej konsolidacji. Z technicznego punktu widzenia należałoby teraz oczekiwać rozpoczęcia w niedługim czasie ruchu powrotnego do przebitej, górnej linii konsolidacji a następnie kontynuacji trendu wzrostowego.
Dodatkowo można zauważyć, że średnia 12-to miesięczna tworzy formację bardzo podobną do formacji odwróconej głowy i ramion, z której wybicie w górę właśnie obserwujemy. Zatrzymanie się najniższej ceny prawego ramienia na poziomie najniższej ceny lewego ramienia oraz wyraźne skrócenie czasu formowania prawego ramienia w stosunku do czasu formowania lewego ramienia może świadczyć o tym, że trend wzrostowy nabiera wyraźnego przyspieszenia. Wybicie z tak długiej w czasie formacji daje sygnał do rozpoczęcia długiego w czasie i dystansie trendu wzrostowego. Zasięg głowy formacji pozwala oszacować minimalny ruch cen do poziomu około 25 dolarów (uwzględniających inflację) - z tym, że mówimy o średniej co oznacza, że kurs osiągnie wyższe poziomy i utrzyma się na nich przez dosyć długi czas potrzebny do "dojścia" do tych poziomów przez średnią.
Wygląda więc na to, że zwyżka cen ropy naftowej może się dopiero rozpoczynać.

Data publikacji: 6 maja 2004 roku

Proszę zauważyć, że okresowi dużego i długiego wzrostu indeksów giełdowych (i światowych gospodarek) z okresu lat 1987 - 2000 towarzyszy utrzymywanie się cen ropy naftowej na stosunkowo niskich poziomach. Od roku 1999 cena ropy naftowej znacząco rośnie. Pytanie, które można postawić, brzmi: czy wzrost cen ropy naftowej doprowadzi do głębokiego kryzysu gospodarczego w skali całego świata?
 
Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,431,541 Unikalnych wizyt