Zobacz temat

 Drukuj temat
DJIA w cenach ropy naftowej z uwzględnieniem inflacji
Kazimierz
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 30-04-2007 10:02
Główny administrator

Postów: 552
Data rejestracji: 16.10.06

analizyrynkowe.cal.pl/wykresy/DJIA_ROPA_INFL.png

Data publikacji: 17 maja 2005 roku

Od dzisiaj będzie dostępny wykres DJIA wyrażony w cenach ropy naftowej bez wykresu DJIA. Dotychczasowy wykres znajduje się w Archiwum i nie będzie już aktualizowany.

Data publikacji: 1 lipca 2004 roku

DJIA wyrażony w cenach ropy naftowej od listopada 1998 roku znajduje się w trendzie spadkowym, co jest głównie wynikiem rosnących cen ropy naftowej. Co ciekawe, zanim DJIA wyrażony w punktach osiągnął swoje historyczne maksimum, DJIA w cenach ropy naftowej zdążył wytworzyć potwierdzenie zmiany trendu na spadkowy, spadając poniżej dołka z września 1998 roku. Tym samym dał znakomity sygnał wyprzedzający zmianę trendu na "punktowym" indeksie DJIA.
Jak widać na wykresie, DJIA w cenach ropy naftowej porusza się w modelowym kanale spadkowym. Poziome, przerywane linie wyznaczają potencjalne poziomy wsparcia / oporu. Jak na razie indeks jest słaby, o czym świadczy nie przebicie się indeksu przez poziomy oporów wytworzonych przez dołki z poprzednich fal spadkowych z września 1998 roku oraz z końca 2000 roku. Obecnie istnieje możliwość wytworzenia trendu bocznego pomiędzy zaznaczonymi poziomami, ale obowiązującym trendem wyższego stopnia jest oczywiście trend spadkowy.

Jak już zaznaczyłem w opisie aktualizacji, postanowiłem korzystać z wykresów uwzględniających inflację. Na wykresach porównawczych DJIA widać, że fala korygująca z lat 1966 - 1982, która na "normalnym" DJIA jest horyzontalna, po uwzględnieniu inflacji jest falą spadkową i osiąga dno w roku 1982. Od tej pory rozpoczyna się rzeczywisty wzrost indeksu DJIA. Fala wzrostowa zapoczątkowana w roku 1982 prawdopodobnie dopiero dobiega końca (obecnie mamy do czynienia prawdopodobnie z tworzeniem fali piątej), po czym nastąpi okres fali korygującej. Obecnie więc, mimo bardzo napiętej sytuacji na świecie, a przede wszystkim w Iraku i na Bliskim Wschodzie, bardziej skłaniam się do realizacji przez DJIA mojego pierwotnego scenariusza zaprezentowanego 14 kwietnia 2004 roku, według którego po zakończeniu wzrostu rozpoczętego w roku 1982 nastąpi okres nawet kilkunastoletniej, stosunkowo płytkiej fali korygującej. To w jaki sposób będzie ona przebiegać i jak długo rzeczywiście potrwa jest obecnie sprawą drugorzędną, którą będziemy rozpatrywać po ewentualnym zakończeniu wzrostu rozpoczętego w roku 1982. Jeszcze nie wykluczam realizacji "czarnego" scenariusza, czyli gwałtownego spadku DJIA do poziomów około 2400 pkt., ale możliwość jego realizacji oceniam na coraz mniejszą.
 
Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.11
2,431,520 Unikalnych wizyt