Chiny największym zagranicznym wierzycielem skarbu USA

Chiny są największym zagranicznym wierzycielem skarbu Stanów Zjednoczonych - wynika ze statystyk amerykańskiego skarbu państwa.

Wartość amerykańskich obligacji należących do Pekinu wzrosła z 541,4 mld dol. w sierpniu do 585 mld we wrześniu. Chiny wyprzedziły tym sposobem Japonię, której stan posiadania spadł w tym czasie z 586 mld dol. do 573,2 mld.

Zjawisko to "obrazuje symbiotyczną więź między nadmiarem oszczędności w Chinach i ich niedostatkiem w Stanach Zjednoczonych" - twierdzi Jean-Grancois Huchet, dyrektor Ośrodka Badań Francuskich nad Współczesnymi Chinami w Hongkongu.

"To sposób wspierania rynku amerykańskiego, który jest wielkim odbiorcą chińskiego eksportu" - uważa Huchet.

Jak podkreślił, mimo kryzysu finansowego amerykańskie obligacje pozostają też dla Chińczyków "jedną z najbezpieczniejszych inwestycji na planecie".

Aby sfinansować swój gigantyczny dług, Stany Zjednoczone od dłuższego czasu sprzedają swe obligacje skarbowe za granicą.

Źródło: Onet.pl

USA: na liczniku zadłużenia narodowego skończyła się skala

Na słynnym cyfrowym liczniku w Nowym Jorku, pokazującym zadłużenie rządu USA, skończyła się skala - informuje w czwartek CNN.

Wart 700 miliardów USD pakiet ratowania banków sprawił, że zadłużenie rządu federalnego przekroczyło 10 bilionów dolarów, osiągając 10,2 biliona. To już 14-cyfrowa liczba, a licznik na Times Square był przygotowany na sumę o jeden rząd wielkości mniejszą.

Szybko znaleziono doraźne rozwiązanie - wykorzystano pole, w którym dotąd wyświetlany był symbol amerykańskiego dolara.

Licznik ustawił na Times Square w 1989 roku deweloper Seymour Durst, żeby zwrócić uwagę na zadłużenie rządu federalnego, wynoszące wtedy 2,7 biliona dolarów. Licznik pokazuje też zadłużenie w przeliczeniu na jednego Amerykanina.

Teraz zawiadująca licznikiem Organizacja Dursta planuje dodanie dwóch pól, co oznacza możliwość pokazania nawet tryliona dolarów.

Źródło: PAP

USA 9/11 - powrót opracowań

W wyniku próśb Czytelników oraz bieżących wydarzeń na świecie zdecydowałem o przywróceniu do publikacji moich opracowań dotyczących wydarzeń z 11 września 2001 roku oraz lądowania Amerykanów na Księżycu. Przywróciłem również wątki dyskusji na forum w tych tematach (do odczytu).
Temat 11 września wymaga dalszych opracowań, które mam nadzieję niedługo opublikować.
Opracowania i dyskusje na forum wracają w niezmienionej formie.

Zmiany na forum dyskusyjnym

Szanowni Użytkownicy forum oraz Goście,

Jak zauważyli niektórzy z Was, w ostatnim czasie zrobiły się spore zaległości w aktualizacji zawartości strony. Jest to spowodowane mniejsza ilością czasu, jaki mogę poświęcić na zajmowanie się stroną. Chcąc zachować główny profil strony, czyli analizy długookresowe, postanowiłem zakończyć działalność forum dyskusyjnego z dniem 30 kwietnia tego roku. Po tym terminie forum dyskusyjne dostępne będzie do odczytu i zachowana zostanie funkcjonalność kont Użytkowników.

Serdecznie dziękuję wszystkim jego uczestnikom, szczególnie tym z Was, którzy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i wnioskami.

Wszystkim życzę sukcesów na rynkach finansowych.

Osobom zainteresowanym wymianą opinii na temat rynków finansowych polecam forum dyskusyjne invest24.pl
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,374,261 Unikalnych wizyt